MŁODZI PRAWNICY Z ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 Z ODDDZIAŁAMI SPORTOWYMI W BRZEGU

0
Reklama

W marcu uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 mieli okazję uczestniczyć w różnego typu zajęciach z zakresu edukacji prawnej. Z praktycznymi miniwykładami odwiedziła naszą szkołę prawnik – pani Iwona Frajd. Podczas zajęć z naszym gościem młodzież otrzymała wiele przydatnych informacji z zakresu stosowania wobec nieletnich przepisów prawnych. Dzięki tym wykładom uczniowie dowiedzieli się o tym, w jakim wieku są postrzegani przez prawo jako dorośli. Pani prawnik uświadomiła również, jaka jest odpowiedzialność karna tych, którzy dopuszczają się przestępstw. Podkreśliła jednocześnie, że każdy konflikt z prawem zostawia na zawsze ślad w życiorysie.


Dużą atrakcję dla uczniów stanowiła, zorganizowana w ramach Miesiąca Edukacji Prawnej, wizyta w brzeskim Sądzie Rejonowym. Prezes sądu – pani Iwona Twardzik chętnie oprowadziła uczniów po gmachu placówki. Mieli oni niepowtarzalną okazję, by zaobserwować, jak wygląda prawdziwa rozprawa, zobaczyli sale sądowe, areszt, aktywnie uczestniczyli w przeprowadzeniu symulacji rozprawy, a nawet założyli sędziowskie togi. Pracownicy sądu chętnie odpowiadali na pytania gimnazjalistów, zdradzając tajniki swojej codziennej pracy „od kuchni”.
W aktywny udział w projekcie zaangażowała się także kurator sądowy – pani Aleksandra Kaszub. Nie tylko przeprowadziła interesujące zajęcia z uczniami, ale również spotkała się podczas wywiadówek z rodzicami, służąc im pomocą i radą.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Z kolei terapeuta uzależnień – pan Paweł Andrzejuk ze Stowarzyszenia na Rzecz Ludzi Uzależnionych „To Człowiek” w Opolu w atrakcyjny sposób przekazał gimnazjalistom fachową wiedzę o przyczynach i skutkach rozmaitych uzależnień dotykających młodych ludzi. Spotkanie to zmieniło postrzeganie przez młodzież świata uzależnień i związanych z nimi skutków. Pan Andrzejuk podał liczne przykłady ludzi uzależnionych, którzy zwrócili się do niego o pomoc. Zaprezentował również młodzieży interesujące filmy obrazujące, jak wygląda rzeczywistość człowieka uzależnionego. Najbardziej przekonujące było to, że nie były to fikcyjne historie, ale autentyczne sytuacje.

Uczniowie i opiekunowie składają serdeczne podziękowania wszystkim prelegentom zaangażowanym w realizację tego szkolnego projektu. Dzięki udziałowi w nim młodzież poznaje w praktyce tematykę prawną, co z pewnością pozwoli jej na uniknięcie wielu błędów w przyszłości.

Opiekunowie: Mariola Mesjasz-Walas i Marcin Kozik
Oraz uczennice: Aleksandra Puszczewicz, Oliwia Wachowska i Ewa Zając z klasy II C

młodzi prawnicy PG2_brzeg24

Reklama