Klasy czwarte z ÓSEMKI w średniowiecznym Grodzie Rycerskim

0
Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Byczyna to miasteczko położone na północno-zachodnim krańcu Wyżyny Śląskiej, 20 km na północ od Kluczborka. Z nazwą miejscowości wiąże się wiele legend. Jedna z nich opowiada o Wzgórzu Krzyżowym, na którym od niepamiętnych czasów krzyżowały się drogi handlowe. Legenda głosi, że w miejscu tym pewnego razu zatrzymali się wędrowcy i podróżujący wraz z dobytkiem. Tutaj czuli się bezpiecznie, gdyż dzięki korzystnemu usytuowaniu wzgórza nie mogli być zaskoczeni znienacka przez wroga. Wtedy to byczek ze stada wędrowców, grzebiąc racicą w ziemi, natrafił na naczynie wypełnione złotymi monetami. Wędrowcy uznali to za dobry znak i postanowili osiedlić się w tej okolicy, a założoną osadę nazwać Byczyną.


Gród Byczyna powstał w 2007 roku w niewielkiej odległości od miasteczka o tej samej nazwie, w malowniczym miejscu nad Zalewem Brzózki, za sprawą władz Byczyny i Opolskiego Bractwa Rycerskiego, które trzyma pieczę nad grodem. Warownia w Biskupicach otoczona jest wysokim na 6 m drewnianym ostrokołem, a w środku znajdują się trybuny, karczma, wieże strażnicze, zbrojownia, kuźnia czy tory do rzutów włócznią. Poza murami powstał też mały gród zwany „Podgródkiem”. Dziś drewniana budowla jest ewenementem na skalę światową. To największa atrakcja turystyczna regionu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Trzydniowa wycieczka klas czwartych – 4a, 4b, 4c wraz z opiekunami: p. Teresą Medyńską-Aporowicz, p. Weroniką Tworowską, p. Anną Bromboszcz oraz p. Zbigniewem Marciniakiem z PSP nr 8 w Brzegu była zaplanowana już na początku roku szkolnego 2016/2017. Gród cieszy się ogromnym zainteresowaniem przedszkoli i szkół, dlatego trzeba się spieszyć z rezerwacją miejsc, zwłaszcza na wycieczki kilkudniowe.

Trudno w kilku zdaniach opisać bogactwo oferty edukacyjnej skierowanej dla szkół. Jesteśmy przekonani, że ostatnie dni maja okazały się dla naszych uczniów piękną lekcją historii, języka polskiego, przyrody, a przede wszystkim rycerstwa, braterstwa i współpracy.

W byczyńskim grodzie nie można się nudzić. Pracownicy i członkowie Opolskiego Bractwa Rycerskiego dostosowali program pobytu także do potrzeb dzieci 10 i 11 – letnich. Magia miejsca polega przede wszystkim na tym, że działa ono jak kapsuła czasu. Każdy w Grodzie choć przez chwilę może się poczuć jak przeniesiony go do innej, odległej epoki. Z pewnością pomagają w tym pokoje-komnaty stylizowane na średniowieczne izby. Nazwy segmentów mówią same za siebie: „Smok”, „Jednorożec”, „Ent”, „Gryf”. W pokojach oprócz średniowiecznych łóżek znajdują się stylowe szafy i kufry, które bez problemu pomieściły zawartość walizek przywiezionych przez uczniów.

Wśród propozycji, z których skorzystali uczniowie i opiekunowie naszej wycieczki znalazły się: lekcje fechtunku na różnego rodzaju broń białą, warsztaty tkactwa, tańca dawnego, ręczne czerpanie papieru, nauka pisania gęsim piórem, łucznictwo, rzuty nożem i toporem, zwiedzanie komnaty strachu, wyrób świec, zabawy plebejskie, lekcje w zbrojowni, przejażdżki bryczką po okolicy, czy spacer wokół jeziora z najłagodniejszym komandosem na świecie – wojem Iwanem z Białorusi.

Warownia w Byczynie to jedyne w swoim rodzaju muzeum, w którym można wszystkiego dotknąć, spróbować, zadawać dużo pytań i przede wszystkim – dobrze się bawić. Atmosferę minionych wieków zabraliśmy ze sobą do Brzegu i cieszymy się, że wszyscy wróciliśmy do domów zdrowi, szczęśliwi i pełni wrażeń oraz nowych doświadczeń.

Weronika Tworowska

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI