Opieka osób starszych za granicą – kwalifikacje i cechy dobrej opiekunki

0
Careful young nurse talking to elderly man in wheelchair while visiting him at home

Społeczeństwo europejskie jest społeczeństwem starzejącym się, w którym odsetek osób w wieku powyżej 65 lat jest większy niż osób młodych. W związku z tym istnieje duże zapotrzebowanie na usługi skierowane do osób starszych. Jedną z nich jest praca opiekunki osób starszych, czyli osoby zawodowo zajmującej się seniorami. Praca w opiece osób starszych za granicą jest jednak wymagającym zajęciem, które może być realizowane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, predyspozycje oraz umiejętności.


Opieka osób starszych za granicą – kwalifikacje profesjonalne i językowe opiekunki

Opiekunki osób starszych są najbardziej poszukiwane poza granicami naszego kraju, szczególnie w Niemczech. Nie każda chętna osoba może jednak spróbować swoich sił w tym zawodzie. Oprócz chęci niezbędne jest bowiem posiadanie pewnych ściśle określonych kwalifikacji, wśród których najważniejsze są: doświadczenie w zajmowaniu się seniorami oraz umiejętności językowe. Kandydaci do pracy w opiece osób starszych muszą posiadać doświadczenie zdobyte np. podczas pracy zawodowej, zajmowania się starszą osobą z własnej rodziny lub w trakcie wolontariatów w domach opieki, szpitalach i innych placówkach świadczących usługi na rzecz seniorów.
Niezbędną kwalifikacją, która pozwala z powodzeniem poszukiwać zatrudnienia w opiece osób starszych za granicą, jest także znajomość języka obcego. Kandydatki chcące pracować w Niemczech muszą znać język niemiecki na co najmniej komunikatywnym poziomie. Umiejętności językowe pozwalają im bowiem szybciej odnaleźć się za granicą oraz wykonywać swoją pracę w sposób zgodny z oczekiwaniami. Opiekunka musi rozumieć seniora i mieć możliwość prowadzenia z nim swobodnej rozmowy oraz trafnego odpowiadania na jego potrzeby. Bardzo często opiekunka kontaktuje się także z rodziną seniora komunikując jego bliskim stan zdrowia oraz samopoczucie podopiecznego, do czego również niezbędne są umiejętności językowe.

Cechy charakteru i dodatkowe umiejętności przydatne w opiece osób starszych

Oprócz doświadczenia oraz umiejętności językowych, opiekunka osób starszych musi dysponować pewnymi określonymi cechami charakteru, które pozwolą jej lepiej wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Kandydaci do pracy w opiece osób starszych powinni być osobami cierpliwymi, wyrozumiałymi oraz empatycznymi, gdyż pozwoli im to lepiej zrozumieć sytuację swoich podopiecznych oraz być dla nich solidnym wsparciem w codziennym życiu. Przydatną cechą jest także asertywność, dzięki której opiekunka będzie w stanie powiedzieć „nie” w sytuacji, kiedy żądania seniora mogą być dla niego samego szkodliwe.
Profesjonalna opieka osób starszych wymaga od każdej opiekunki zaradności i samodzielności, dobrej organizacji czasu oraz podstawowych umiejętności zajmowania się domem i umiejętnego zarządzania domowym budżetem. Do obowiązków opiekunki należy bowiem robienie zakupów, przygotowanie posiłków oraz dbanie o czystość w domu seniora. Bardzo cennymi cechami dobrej opiekunki są także troskliwość, opiekuńczość oraz kultura osobista, które pozwalają zbudować z podopiecznym oraz jego bliskimi przyjazne relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu i przyjaźni.
Artykuł powstał we współpracy z agencją ATERIMA MED oferującą pracę w Niemczech jako opiekunka osób starszych.