Testy owulacyjne – co to takiego? Jakie są rodzaje testów owulacyjnych i jak działają?

0

Decyzja o powiększeniu rodziny to ważny moment w życiu każdej pary. Aby zwiększyć szanse na zajście w ciąże, warto skorzystać z testów owulacyjnych, które pomogą w określeniu najlepszego momentu na poczęcie dziecka.

Jak działają testy owulacyjne?
Wiele osób porównuje je do testów ciążowych domowego użytku. Choć ich zastosowanie jest zupełnie inne, sposób użytkowania bardzo podobny. Testy sprzedawane są w aptece bez recepty. Mają formę wąskich, pojedynczo zapakowanych pasków. Zazwyczaj w jednym opakowaniu znajduje się 5 sztuk, które pozwalają na prowadzenie obserwacji cyklu przez kilka dni. W kontakcie z moczem na teście pojawiają się kreski – jedna, kontrolna, potwierdza, że test został przeprowadzony prawidłowo, natomiast druga wskazuje na obecność w organizmie hormonu luteinizującego (LH), którego stężenie jest najwyższe przed owulacją. Im ciemniejsza i bardziej wyraźna kreska pokazuje się na pasku, tym bliżej owulacji.

Przeczytaj także artykuł o testach owulacyjnych: https://humana-baby.pl/blog/czym-sa-i-jak-dzialaja-testy-owulacyjne/.

Kiedy wykonać test?
Cykl każdej kobiety może się od siebie nieco różnić. Zazwyczaj jedna owulacja pojawia się ok. 14 dni przed jego zakończeniem. Testy owulacyjne wykonuje się przez kilka dni w okresie największej płodności przypadającej na środkową część cyklu.
W przeciwieństwie do testów ciążowych raczej nie powinno się do nich wykorzystywać pierwszego, porannego moczu. Najlepiej robić je o tej samej porze dnia, pamiętając o tym, by nie przyjmować płynów przez ok. 2 godziny poprzedzające test. Aby przeprowadzić badanie prawidłowo, należy zabrać próbkę moczu do czystego i suchego pojemnika, a następnie zanurzyć w niej na kilka sekund wskazaną kocówkę paska testowego. Wynik można odczytać 5 minut po wykonaniu testu.

Jak odczytać wynik?
Jeśli test został poprawnie wykonany, na pasku pojawi się jedna linia testowa oraz druga, przedstawiająca wynik. Im jest ona wyraźniejsza, tym wyższe jest stężenie hormonu luteinizującego. Oznacza to, że owulacja wstąpi w ciągu 24-36 godzin. Wykonywanie testu przez kilka dni z rzędu pozwala na obserwację grubości kreski, a tym samym ocenić moment najwyższej płodności, idealny na poczęcie potomstwa.
Jeśli druga kreska nie pojawiła się w ogóle lub zaczęła być widoczna po czasie dłuższym niż określony w ulotce – zazwyczaj jest to ok. 5 minut – prawdopodobnie test został niewłaściwie wykonany albo był uszkodzony.

Czy testy owulacyjne są wiarygodne?
Jest to bardzo prosty i wygodny sposób kontrolowania dni płodnych w domu. Sprawdza się znacznie lepiej niż metoda termiczna czy obserwacja śluzu, jest również mniej czasochłonna. Testy owulacyjne są bardzo czułe i wykrywają nawet niewielkie stężenie hormonu LH. Wymagają jednak podstawowej znajomości własnego cyklu i mogą okazać się kłopotliwe w przypadku kobiet, które miesiączkują bardzo nieregularnie. Zazwyczaj jednak stanowią skuteczny sposób na ustalenie okresu płodnego i zaplanowanie poczęcia potomstwa.