Jakie dokumenty powinniśmy przygotować przed pójściem do banku?

0

Ubieganie się o pierwszą pożyczkę jest zawsze emocjonujące, niekoniecznie zaś pozytywnie. Przecież trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i czekać na odpowiedź z banku, że wszystko się zgadza, inaczej proces weryfikacji kredytu nie zostanie rozpoczęty. Dlatego poniżej przedstawimy, w jakie pisma trzeba się zaopatrzyć.

Niemożliwe jest wyszczególnienie wszystkich dokumentów, które będą wymagane do otrzymania pożyczki. Każdy bank ma własne szczegółowe regulacje i wymagania w tym zakresie. Priorytetem będzie oczywiście dokumenty potwierdzający naszą tożsamość (dowód osobisty/paszport). Przyda się też sam wniosek kredytowy, ale ten wypełnimy przy obecności przedstawiciela interesującej nas instytucji bankowej. Oczywiście w dobie internetu to działanie można prowadzić online.

Dokumenty potwierdzające uzyskane dochody

Sprezentowanie dwóch pierwszych wymienionych wyżej dokumentów nie stanowi dużego problemu. Jednak sytuacja może się skomplikować przy kwestiach zarobkowych. Konieczne jest udowodnienie swojego dochodu, a co ważniejsze, potwierdzenie jego stabilności, źródła i regularności. Dokumentami potwierdzającymi otrzymaną wypłatę mogą być: umowa z pracodawcą (może to być umowa o pracę/zlecenie/dzieło), informacja o dochodach z tytułu samozatrudnienia oraz zaświadczenie o zasiłku socjalnym, czy rencie. Warto zauważyć, że niektóre banki będą wymagały również udokumentowania dochodów od współmałżonka /kontrahenta. Niemniej przypadki te dotyczą przede wszystkim transakcji na duże kwoty.

Dokumenty w przypadku niższych kwot

Jeśli staramy się o kredyt, którego łączna wartość nie przekracza  50 000 zł i mamy konto w banku, gdzie chcemy uzyskać  pożyczkę, możemy ograniczyć się do wykazania zaświadczenia o dochodach. W niektórych sytuacjach konieczne będą wyciągi bankowe (na 3 miesiące do tyłu). Najważniejsze to mieć stabilne źródło finansowe, a wówczas całość przebiegnie bez większych komplikacji.

Podsumowanie

Kredyty są produktami bankowymi o dużej odpowiedzialności, zatem każda osoba nimi potencjalnie zainteresowana powinna poważnie przemyśleć swój wybór. Co więcej, z powodów bezpieczeństwa finansowego nie każda instytucja bankowa będzie skora przyznać nam oczekiwaną sumę. Kluczowe będzie rozeznanie branży i własnego kapitału.

Partner artykułu: Expander