Nietuzinkowe właściwości oleju z pestek dyni

0

Wśród różnych rodzajów oleju jakie są powszechnie dostępne w supermarketach, warto zwrócić uwagę na nieco mniej popularny, ale coraz częściej proponowany przez sklepy zielarskie olej z pestek dyni. Na stronach typu Witaminyswanson.pl znajduje się również mnóstwo wysokiej jakości suplementów diety, które stworzone są w oparciu wyłącznie o najlepszej jakości olej, pełen cennych dla zdrowia właściwości. O jakich witaminach i minerałach mowa? Sprawdź poniżej.

Kopalnia wartości

W oleju z pestek dyni można znaleźć witaminę E, C, D, A oraz wszystkie witaminy z grupy B. Obfituje ona również w beta-karoten i składniki mineralne w postaci manganu, cynku, magnezu, fosforu, żelaza czy selenu. Jest w nim także mnóstwo jednonienasyconych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do jakich zaliczyć trzeba między innymi oleinowy czy linolowy. To one bowiem odpowiadają za znaczącą redukcję frakcji LDL oraz zmniejszenie poziomu tak zwanego złego cholesterolu. Przy obniżeniu LDL, wyżej wspomniane kwasy zawarte w oleju z pestek dyni, znakomicie wpływają na jednoczesne podniesienie frakcji HDL, czyli cholesterolu wskazanego, jakiego obecność w organizmie jest mile widziana. Dzięki racjonalnej suplementacji solidnymi preparatami z olejem tu omawianym, można zadbać o unormowanie zalecanego poziomu lipidogramu. Poprzez to natomiast uzyskuje się w dość krótkim czasie zmniejszenie ciśnienia krwi, czy agregację płytek krwi. Inne warte wyszczególnienia składniki oleju z pestek dyni to chociażby fitosterole, które ewidentnie wybijają się w walce z przeróżnymi stanami zapalnymi i mają działanie antywrzodowe. Są one przeciwmiażdżycowe oraz antyoksydacyjne. Zwiększają wydalanie LDL w układzie pokarmowym. Jeśli chodzi z kolei o wyżej wypunktowany wpływ przeciwutleniający oleju z pestek dyni, to musimy podkreślić, iż wszystko to za sprawą skwalenu, który uchodzi za jeden ze zdecydowanie najsilniejszych antyoksydantów. To prekursor syntezy witaminy D tak bardzo cennej dla organizmu ludzkiego. Dostarczając ten składnik możemy przyczynić się do poprawy ogólnej kondycji zdrowotnej, bowiem działanie wspomnianego skwalenu jest ogromnie szerokie – wpływa na stan szpiku kostnego, przyczynia się do usuwania ksenobiotyków zalegających w organizmie, polepsza pracę nadnerczy, chroni węzły chłonne, poprawia stan zmęczonej skóry oraz przydaje się w walce z egzemą czy rozmaitymi wysypkami. Kolejnym plusem suplementacji oleju z pestek dyni jest możliwość błyskawicznego zafundowania organów wewnętrznym kwasów fenolowych jakie przyczyniają się do neutralizowania szkodliwych wolnych rodników. To ich intensywna praca uniemożliwia uszkodzenie naskórka. Tokofenole zaś poprawiają wchłanianie witaminy E, a barwniki karotenoidowe redukują przypadki zawałów serca, czy zwyrodnienia plamki ocznej, działają antyrakowo i chronią przed udarem.

Jako profilaktyka

Nie jest powiedziane, że suplementacja produktami na bazie oleju z pestek dyni wskazana jest wyłącznie osobom, które mają wyraźnie zdiagnozowane i już zaawansowane problemy zdrowotne. Wręcz odwrotnie, dobrym rozwiązaniem byłoby wdrożenie omawianej tu suplementacji wysokiej klasy preparatem jako swego rodzaju profilaktyki. Przyda się jedna stołowa łyżka charakteryzowanego oleju dziennie czy kapsułka certyfikowanego wyrobu znanej marki w celu uzupełnienia składników mineralnych i witamin. To także sposób na uregulowanie nadciśnienia tętniczego oraz udrożnienie żył. Olej w rozsądnej ilości sprzyja także zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia chorób serca. Poprawia on odporność oraz sprzyja zdrowej, pięknej i lśniącej cerze. Polepsza kondycję włosów oraz płytki paznokcia.