Dlaczego akwarium potrzebuje bakterii?

0
Reklama

Bakterie pojawiły się na długo przed nami i są nieodłączną częścią wszystkich ziemskich ekosystemów. Nie powinno nas zatem dziwić, że są one również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pełnego życia akwarium. Obecność bakterii ma kluczową rolę dla zachodzących w zbiorniku procesów, w tym głównie dla obiegu azotowego.

Na czym polega obieg azotowy w akwarium?

Obieg azotowy w akwarium polega na przemianie szkodliwych związków chemicznych w te nieszkodliwe. W akwarium, w którym żyją zwierzęta i hodowane są rośliny prędzej czy później pojawią się odpady. Do takich odpadów należą na przykład resztki przemiany materii czy zgniłe szczątki roślin. Te zanieczyszczenia wydzielają do wody szkodliwe związki w tym amoniak. I tutaj na scenę wchodzą bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, które to przemieniają amoniak najpierw w azotyn, a później w nietoksyczny dla ryb azotan. Tak cykl zostaje zamknięty, a woda w zbiorniku jest stabilnym środowiskiem dla podtrzymania życia.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Bakterie nitryfikacyjne do akwarium TETRA FilterActive Bacteria

Dojrzewanie akwarium

Wielu akwarystów, zwłaszcza tych doświadczonych, wie doskonale, że akwarium zaraz po zalaniu potrzebuje czasu, by dojrzeć. A to oznacza, że woda musi zostać przefiltrowana przez filtry i podgrzana przez grzałkę, jej parametry muszą osiągnąć optymalne poziomy, a rośliny muszą się przyjąć. Zanim wpuścimy zwierzęta do akwarium powinniśmy poczekać na wyrównanie się poziomu azotanów w akwarium, czyli inaczej mówiąc, na wytworzenie się solidnej kolonii bakterii. Dzięki temu, wpuszczenie zwierząt nie będzie równało się z katastrofą. Trafią do środowiska, które jest w pełni gotowe na podtrzymanie życia. Bez bakterii niestety nie ma co marzyć o zdrowej i pełnej obsadzie – wiedzą o tym ci, którzy pospieszyli się z wpuszczeniem do akwarium ryb.

Gdzie żyją kolonie bakterii?

Skoro bakterie są tak kluczowe dla funkcjonowania całego zbiornika, warto wiedzieć, gdzie dokładnie żyją i jak o nie dbać. To z kolei jest dosyć proste – bakterie najczęściej zlokalizowane są we filtrze, tam gdzie mają najlepsze warunki do rozwoju (mało światła). Wiedząc o tym, nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób czyścimy filtr. Powinniśmy to robić przy podmianie wody i do jego czyszczenia wykorzystywać wodę, którą wylewamy z akwarium. W praktyce często filtry czyści się pod wodą kranową, gdyż jest to wygodniejsze. W tym wariancie musimy jednak liczyć się z faktem, że kolonie bakterii będą potrzebowały czasu na odbudowę. Pamiętajmy, by nie wykorzystywać do mycia filtrów żadnych środków chemicznych. Po umyciu urządzenia wodą kranową warto kontrolować poziom parametrów wody w akwarium, by wyłapać ewentualne wahania niebezpiecznych związków, takich jak amoniak.

Dlaczego niezbędna jest regularna podmiana wody w akwarium?

Wodę w zbiorniku wymieniamy z kilku powodów, z czego ważnymi są jej jakość i właśnie natężenie różnych związków. Azotan w dużych stężeniach również jest toksyczny dla ryb, dlatego podmiana wody jest konieczna i nie warto z tym zwlekać, opierając się na działaniu filtra i bakterii nitryfikacyjnych.

Reklama