Dlaczego akwarium potrzebuje bakterii?

0

Bakterie pojawiły się na długo przed nami i są nieodłączną częścią wszystkich ziemskich ekosystemów. Nie powinno nas zatem dziwić, że są one również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pełnego życia akwarium. Obecność bakterii ma kluczową rolę dla zachodzących w zbiorniku procesów, w tym głównie dla obiegu azotowego.

Na czym polega obieg azotowy w akwarium?

Obieg azotowy w akwarium polega na przemianie szkodliwych związków chemicznych w te nieszkodliwe. W akwarium, w którym żyją zwierzęta i hodowane są rośliny prędzej czy później pojawią się odpady. Do takich odpadów należą na przykład resztki przemiany materii czy zgniłe szczątki roślin. Te zanieczyszczenia wydzielają do wody szkodliwe związki w tym amoniak. I tutaj na scenę wchodzą bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, które to przemieniają amoniak najpierw w azotyn, a później w nietoksyczny dla ryb azotan. Tak cykl zostaje zamknięty, a woda w zbiorniku jest stabilnym środowiskiem dla podtrzymania życia.

Bakterie nitryfikacyjne do akwarium TETRA FilterActive Bacteria

Dojrzewanie akwarium

Wielu akwarystów, zwłaszcza tych doświadczonych, wie doskonale, że akwarium zaraz po zalaniu potrzebuje czasu, by dojrzeć. A to oznacza, że woda musi zostać przefiltrowana przez filtry i podgrzana przez grzałkę, jej parametry muszą osiągnąć optymalne poziomy, a rośliny muszą się przyjąć. Zanim wpuścimy zwierzęta do akwarium powinniśmy poczekać na wyrównanie się poziomu azotanów w akwarium, czyli inaczej mówiąc, na wytworzenie się solidnej kolonii bakterii. Dzięki temu, wpuszczenie zwierząt nie będzie równało się z katastrofą. Trafią do środowiska, które jest w pełni gotowe na podtrzymanie życia. Bez bakterii niestety nie ma co marzyć o zdrowej i pełnej obsadzie – wiedzą o tym ci, którzy pospieszyli się z wpuszczeniem do akwarium ryb.

Gdzie żyją kolonie bakterii?

Skoro bakterie są tak kluczowe dla funkcjonowania całego zbiornika, warto wiedzieć, gdzie dokładnie żyją i jak o nie dbać. To z kolei jest dosyć proste – bakterie najczęściej zlokalizowane są we filtrze, tam gdzie mają najlepsze warunki do rozwoju (mało światła). Wiedząc o tym, nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób czyścimy filtr. Powinniśmy to robić przy podmianie wody i do jego czyszczenia wykorzystywać wodę, którą wylewamy z akwarium. W praktyce często filtry czyści się pod wodą kranową, gdyż jest to wygodniejsze. W tym wariancie musimy jednak liczyć się z faktem, że kolonie bakterii będą potrzebowały czasu na odbudowę. Pamiętajmy, by nie wykorzystywać do mycia filtrów żadnych środków chemicznych. Po umyciu urządzenia wodą kranową warto kontrolować poziom parametrów wody w akwarium, by wyłapać ewentualne wahania niebezpiecznych związków, takich jak amoniak.

Dlaczego niezbędna jest regularna podmiana wody w akwarium?

Wodę w zbiorniku wymieniamy z kilku powodów, z czego ważnymi są jej jakość i właśnie natężenie różnych związków. Azotan w dużych stężeniach również jest toksyczny dla ryb, dlatego podmiana wody jest konieczna i nie warto z tym zwlekać, opierając się na działaniu filtra i bakterii nitryfikacyjnych.