Trzewiki męskie skórzane – jakie wybrać, aby posłużyły na dłużej?

0

Gdy za oknem zaczyna padać i lato powoli przeradza się w jesień, to oznaka, że najwyższy czas ubrać skórzane trzewiki męskie. Ten rodzaj obuwia świetnie sprawdzi się na chłodniejsze dni. Warto jednak wybrać takie kozaki męskie, które będą służyły jak najdłużej. Na co należy zwrócić największą uwagę?

Krótka historia trzewików – skąd się wzięły?

Trzewiki w swojej pierwotnej formie były częścią zbroi. Wykonane z metalowych płytek pojawiły się już w pierwszej połowie XIV wieku. Były uzupełnieniem nagolenników. Ich niemal bezpośrednim krewnym są dzisiejsze buty ochronne. Obecnie jednak skórzane trzewiki męskie pełnią rolę przede wszystkim dość eleganckiego obuwia wykorzystywanego w okresie jesienno-wiosennym. Na całe szczęście, moda męska przestaje być obarczona nadmiarem zasad i coraz częściej zakładane są także na co dzień.

Wybierz odpowiednio zbudowane kozaki męskie

Gdy na zewnątrz regularnie pada lub śnieży, ważne jest, aby wybrać buty, które będą sięgać za kostkę. Dzięki temu mokre substancje nie dostaną się do buta i pozwolą stopie dłużej utrzymywać odpowiednią temperaturę. Takie obuwie chroni również skarpetki, które zabrudzone mieszanką śniegu i soli mogą szybciej się zniszczyć. Dlatego też w okresie zimowym nie opłaca się nosić tzw. półbutów, które nie mają wysokiej cholewki.

Dlaczego właśnie naturalna skóra?

Trzewiki męskie skórzane to klasa sama w sobie: są wodoodporne i wytrzymałe. Jeśli zostaną dobrze dobrane, mogą służyć przez lata. Są droższe od tych stworzonych z eko skóry, jednak zwykle to wydatek wart swojej ceny. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio o nie dbać. Przede wszystkim dobrze jest mieć w posiadaniu co najmniej dwie pary. Skóra potrzebuje dnia przerwy, aby „odpocząć” i na dłużej zachować swój idealny kształt.

Przemoczone buty nie powinny być suszone na kaloryferze. Można postawić je kawałek od niego, jednak zbyt blisko kontakt z grzejnikiem może doprowadzić np. do rozklejenia się podeszwy. Dodatkowo nie można zapominać, o regularnym czyszczeniu i pastowaniu skórzanych butów. Dzięki temu posłużą dłużej i będą mniej narażone na rysy.

Wybierz buty o pół rozmiaru większe

Kozaki męskie warto mierzyć w grubych, zimowych skarpetkach. Dzięki temu uzyska się pewność, że będą po prostu wygodne w trakcie zwykłego użytkowania. Jeśli jednak na zakupach nie posiada się niczego dodatkowego na stopie, dobrze jest wybrać obuwie pół rozmiaru większe niż normalnie. Dzięki temu stopa wciąż zachowa stabilność, ale będzie możliwość założenia na nią dodatkowej, ciepłej warstwy.

Jakie ocieplenie wybrać w trzewikach męskich skórzanych?

Najlepiej wybrać buty delikatnie ocieplone filcem. To naturalny element skóry, który sprawi, że obuwie będzie przyjemne w dotyku i ciepłe. Lepiej unikać syntetycznych futerek, które często sprawiają, że noga zaczyna się pocić. Powoduje to nieprzyjemny zapach i rozwój bakterii, który może nie tylko być niezdrowy dla nosiciela butów, ale również jest w stanie doprowadzić do szybszego zepsucia się obuwia.

Kozaki męskie są koniecznym obuwiem na chłodniejsze dni, a eleganckie trzewiki pozwolą zachować ciepło, jednocześnie doskonale pasując na bardziej formalne okazje.