Dlaczego warto zdecydować się na drukarkę atramentową?

0

Według obiegowej opinii drukarki laserowe są nowocześniejsze, szybsze i bardziej wydajne. Czy to prawda? Tak, to prawda, rzeczywiście drukarki laserowe mają wiele plusów, jednak nie oznacza to, że drukarki atramentowe odeszły kompletnie do lamusa. Wciąż jest wiele argumentów za tym, żeby postawić na urządzenie atramentowe zamiast laserowego.

Argumenty przemawiające za drukarką atramentową

Niektórzy wieszczą koniec drukarek atramentowych spodziewając się tego, że druk laserowy wyprze z rynku urządzenia atramentowe. Jednak wizja takiej zmiany technologicznej raczej nie ma przełożenia na rynek, gdyż wciąż udział drukarek atramentowych jest całkiem spory. Wiele osób ceni sobie drukarki atramentowe i chętnie z nich korzysta nie widząc potrzeby wymiany na urządzenie laserowe. 

Nieco częściej z drukarek laserowych korzysta się w biurach, natomiast drukarka atramentowe jest powszechnie używana przez użytkowników domowych. Użytkownicy cenią sobie niski koszt zakupu drukarki atramentowej. Warto zauważyć, że urządzenie, które całkiem nieźle radzi sobie z drukiem dokumentów można kupić już za 200zł a nawet taniej. Ponadto, do drukarek atramentowych jest wiele tuszy w postaci zamienników (np. HP 304 XL) w efekcie koszt eksploatacji również potrafi być zdumiewająco niski. 

Kolejny argument to druk w kolorze. Użytkownicy domowi zazwyczaj wykorzystują drukarkę rzadziej niż użytkownicy biurowi ale jednak od czasu do czasu lubią wydrukować coś w kolorze. W przypadku nawet bardzo budżetowych drukarek atramentowych nie ma problemu z drukiem w kolorze i czerni (przykładem zestawu czarny+kolor jest tusz Canon 540 541 XL oraz wiele innych „czarno-kolorowych” tuszy w atrakcyjnych cenach). Natomiast w przypadku drukarek laserowych z reguły mamy do czynienia wyłącznie z drukiem monochromatycznym. Natomiast druk kolorowy wiąże się z wyraźnie wyższą ceną urządzenia. 

Czy drukarka atramentowa to zawsze lepsze rozwiązanie? 

Oczywiście mimo, że wiele argumentów wyraźnie przemawia za drukarką atramentową to nie zawsze jest to lepsze rozwiązanie. Jeśli zależy nam na szybkim i wydajnym druku monochromatycznym to warto rozważy zakup drukarki laserowej. Tak czy inaczej, jeśli szukasz taniej drukarki, która po prostu spełnia swoje zadanie to postawienie na budżetową drukarkę atramentową wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, które nie powinno Cię zawieźć. Oczywiście pod warunkiem że wybierzesz dobry model drukarki. Żeby wybrać odpowiedni model warto sprawdzić dostępne w Internecie rankingi, opinii i recenzje.