Upalny, ale wciąż burzowy weekend [synoptyczna prognoza 16-18 lipca]

0
fot. archiwum / zdjęcie ilustracyjne

W piątek i sobotę temperatura powietrza wyniesie od 25°C na zachodzie do nawet 33°C na wschodzie kraju. Nadal w wielu regionach będą rozwijać się burze, miejscami silne z nawalnym deszczem, porywistym wiatrem, a nawet opadami gradu. W niedzielę na Pomorzu zrobi się nieco chłodniej, bo temperatura w tym regionie wyniesie około 23°C. Znacznie wyższe temperatury pozostaną na wschodzie Polski, miejscami do 30°C.


Piątek (16 lipca) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska jest pod wpływem płytkiego niżu z ośrodkiem nad Polesiem, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Front ten rozdziela gorącą, zwrotnikową masę powietrza nad wschodnią częścią kraju od nieco chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarnego na zachodzie. Przewiduje się niewielkie wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana suma opadów burzowych lub silnych przelotnych do 40 mm. Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C, na Przedgórzu Sudeckim od 24°C do 26°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu, miejscami burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów burzowych lub silnych przelotnych do 30 mm. Temperatura od 11°C do 13°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Wrocław 27°CJelenia Góra 25°CLegnica 27°C
Opole 28°CKatowice 29°CCzęstochowa 28°C

Sobota (17 lipca) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Nad wschodnią część kraju nadal napływać będzie gorąca masa powietrza zwrotnikowego, zachód pozostanie w chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarnego. Przewiduje się niewielkie wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów burzowych lub silnych przelotnych do 30 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 29°C, wysoko w Sudetach około 13°C, w Beskidach od 18°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Wrocław 27°CJelenia Góra 25°CLegnica 27°C
Opole 29°CKatowice 28°CCzęstochowa 28°C

Niedziela (18 lipca) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie na skraju klina wyżowego, na wschodnią połową kraju będzie wędrował z zachodu na wschód chłodny front atmosferyczny. Napłynie za nim chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie nie ulegnie większym zmianom.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Na Górnym Śląsku przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22°C do 26°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów temperatura od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Wrocław 26°CJelenia Góra 23°CLegnica 26°C
Opole 26°CKatowice 26°CCzęstochowa 25°C


źródło: IMGW