W weekend pochmurnie, deszczowo, ale nie zabraknie również przejaśnień [synoptyczna prognoza]

0
Fot. Maciej Maciejewski / IMGW-PIB
Reklama
Reklama
Reklama

W najbliższy weekend pogodę w Polsce będą kształtowały niże i związane z nimi fronty atmosferyczne. Do Polski napłynie wilgotne, ale dość ciepłe jak na koniec października, polarne morskie powietrze. W piątek będzie sporo chmur i w wielu miejscach wystąpią opady deszczu, na południowym wschodzie intensywne. W sobotę i niedzielę pojawi się więcej przejaśnień, a lokalne opady deszczu będą słabsze.


PIĄTEK (20.10) – sytuacja baryczna
Polska pozostanie w zatoce niżowej związanej z głównym ośrodkiem w rejonie Irlandii, w strefie frontu atmosferycznego. Na południowym wschodzie kraju zaznacza się kolejny ośrodek niżowy z układem frontów atmosferycznych, przemieszczający się znad Niziny Węgierskiej na północny wschód. Pozostaniemy w napływającym z południowego zachodu powietrzu polarnym morskim, chłodniejszym na północy. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie na ogół duże, tylko rano większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, miejscami na wschodzie i południu regionu o natężeniu umiarkowanym do 20 mm, w Beskidzie Śląskim do 30 mm. Wysoko w Sudetach możliwy deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 8°C do 13°C, w szczytowych partiach Sudetów od 1°C do 3°C, wysoko w Beskidach od 5°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni i północny. W górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na ogół północno-zachodni.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Wrocław: 11°CJelenia Góra: 9°CLegnica: 11°C
Opole: 12°CKatowice: 12°CCzęstochowa: 12°

SOBOTA (28.10) – sytuacja baryczna
Polska pozostanie w zatoce niżowej związanej z głównym ośrodkiem w rejonie Irlandii, w strefie frontu atmosferycznego. Na wschodzie kraju zaznaczy się wpływ ośrodka niżowego z układem frontów atmosferycznych, przemieszczającego się nad Białoruś i zachodnią Rosję. Z zachodu napłynie powietrze polarne morskie, chłodniejsze na północy, nieco cieplejsze na południu. Wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Początkowo zachmurzenie duże, po południu większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, zwłaszcza po południu regionu. Temperatura maksymalna od 11°C do 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Wzrost temperatury od 1°C do 4°C. Wiatr silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni.

Wrocław: 13°CJelenia Góra: 11°CLegnica: 14°C
Opole: 13°CKatowice: 13°CCzęstochowa: 13°C

NIEDZIELA (29.10) – sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad Irlandii, na zachodzie kraju zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu będzie napływała nieco cieplejsza polarna morska masa powietrza. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna od 16°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów temperatura od 9°C do 12°C. Wiatr umiarkowany i dość silny i silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.

Wrocław: 18°CJelenia Góra: 16°CLegnica: 18°C
Opole: 17°CKatowice: 17°CCzęstochowa: 16°C

źródło: IMGW-PIB

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama