W weekend zrobi się chłodniej. Mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem [prognoza synoptyczna]

0
fot. IMGW-PIB / zdjęcie ilustracyjne
Reklama
Reklama
Reklama

W najbliższych dniach pogodę w Polsce będą kształtować niże oraz związane z nimi układy frontów atmosferycznych. Zrobi się chłodniej, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, gdzie temperatura maksymalna w sobotę może nie przekroczyć 0°C. Na Opolszczyźnie temperatura w dzień wyniesie około 5°C, ale w nocy z soboty na niedzielę spadnie do 1°C. Będzie także pochmurno, a w niektórych regionach wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem.


PIĄTEK (17.11) – sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem wypełniającego się niżu znad Danii oraz drugiego niżu przemieszczającego się znad południowych Niemiec na wschód, nad Czechy i Węgry oraz związanych z nimi stref frontów atmosferycznych. Wciąż napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady deszczu, w rejonach podgórskich także deszczu ze śniegiem, a w obszarach powyżej 500 m n.p.m. opady śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, lokalnie w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu, miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 3-5 cm. Temperatura od –6°C do –3°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Wrocław: 6°CJelenia Góra: 3°CLegnica: 5°C
Opole: 6°CKatowice: 6°CCzęstochowa: 5°C

SOBOTA (18.11) – sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad Węgier nad Morze Czarne i związanego z nim, odsuwającego się na wschód, frontu okluzji. Od zachodu rozbudowywać się zacznie klin wyżu z centrami nad Czechami oraz Hiszpanią. Pozostaniemy w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite, po południu miejscami większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie regionu także śniegu; na obszarach podgórskich deszcz ze śniegiem i śnieg, przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. W szczytowych partiach Sudetów oraz Beskidów opady śniegu i przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C, na obszarach podgórskich od 0°C do 3°C, wysoko w Beskidach od –5°C do –3°C, na szczytach Sudetów od –6°C do –3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wieczorem na zachodzie słabnący, północno-zachodni i północny. Wysoko w Beskidach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i północny. Wysoko w Sudetach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h, wieczorem słabnący do dość silnego, około 30 km/h, z kierunków północnych. Wiatr wysoko w górach może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 4°CJelenia Góra: 1°CLegnica: 5°C
Opole: 4°CKatowice: 4°CCzęstochowa: 3°C

NIEDZIELA (19.11) – sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżowej z ośrodkiem nad Szkocją. Od zachodu zaczniemy dostawać się w zasięg układu frontów atmosferycznych. Z zachodu będzie napływało cieplejsze powietrze polarne morskie. Wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady deszczu, jedynie na wschodzie regionu początkowo opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 9°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu przechodzące miejscami w deszcz ze śniegiem. Temperatura od 0°C do 2°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, wzmagający się do silnego i bardzo silnego, od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni, powodujący miejscami zawieje śnieżne.

Wrocław: 7°CJelenia Góra: 6°CLegnica: 8°C
Opole: 6°CKatowice: 4°CCzęstochowa: 4°C

źródło: IMGW-PIB

Reklama
Reklama
Reklama