78. rocznica zsyłki Polaków na Sybir

0

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku do domów Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich (w dużej mierze oficerów, naukowców, lekarzy i działaczy publicznych) wtargnęli funkcjonariusze NKWD. Całe rodziny pakowane były przez nich do wagonów jadących na Syberię. Podczas pierwszej zsyłki deportowano 140 tysięcy ludzi.


Droga na wschód dla wielu osób okazała się wyrokiem śmierci. Katorżnicza praca w tajdze, głód i choroby zabiły tysiące zesłańców. Fala wielkich deportacji objęła ziemię polskie w latach 1940-41. Na nieludzkiej ziemi, jak zwykło się określać daleką Syberię, zmarło kilkadziesiąt tysięcy polskich zesłańców. Ci, którzy przeżyli, dbają o to, by pamięć o ofiarach zsyłek przetrwała w społeczeństwie. Wśród nich są również członkowie brzeskiego Związku Sybiraków.

Z inicjatywy tej organizacji w kościele pw. Świętego Mikołaja odbyła się 11 lutego uroczysta msza święta w 78. rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków do syberyjskich łagrów. Udział wzięli w niej przedstawiciele władz samorządowych – na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim i Wiceburmistrzem Brzegu Tomaszem Witkowskim – poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu. Uroczystość zakończona została złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą zesłańców.