Bezpieczne przejścia dla pieszych

0

Dziewięć nowych aktywnych oznakowań przejść dla pieszych z czujnikiem obecności pieszego i zasilaniem solarnym zamontowanych zostało przy drogach powiatowych. Aktywne oznakowanie przeznaczone jest do oznaczania przejścia dla pieszych w miejscach szczególnie niebezpiecznych.


Zadaniem jego jest w sposób aktywny ostrzeganie kierowców o zbliżaniu się do przejścia, w momencie kiedy pieszy znajduje się w jego rejonie. Zestaw składa się dwóch kompletów znaków. Energia elektryczna dostarczana jest przez moduły fotowoltaiczne z akumulatorem. Sygnalizatory ostrzegawcze załączane są przez detektory obecności pieszego, a synchronizacja między znakami odbywa się drogą radiową. Dzięki dobraniu odpowiednich źródeł światła oraz zastosowaniu układów optycznych znak jest doskonale widoczny nawet w trudnych warunkach.

Aktywne oznakowania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w tak newralgicznych miejscach, jak przejścia dla pieszych przy szkołach i przedszkolach. 5 nowych sygnalizacji powstało w Brzegu (po jednej na ulicach: 1 Maja, Makarskiego i Piastowskiej, a dwie na ulicy Chrobrego). Pozostałe zamontowane zostały w miejscowościach: Lipowa, Olszanka, Mąkoszyce i Lubsza.

Środki na ten cel (niecałe 48 000 złotych) Powiat Brzeski pozyskał z Fundacji ORLEN – Dar Serca.