Na sesji znów rozmawiano o naruszeniu nietykalności cielesnej przez Janusza Jakubowa

0
fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu

Sprawa naruszenia nietykalności cielesnej uczennicy I LO w Brzegu wróciła podczas obrad ostatniej sesji Rady Powiatu Brzeskiego. Radny Maciej Stefański zapytał starostę Jacka Monkiewicza, czy dokonał on kontroli w szkole po ustaleniach Opolskiego Kuratorium Oświaty. Starosta odpowiedział, że odbył rozmowę z dyrektor szkoły, ale jednocześnie dodał, że „doszły go słuchy” o osobistych naciskach Stefańskiego na kuratora. Na te słowa stanowczo zareagował Opolski Kurator Oświaty Michał Siek.


„W nawiązaniu do stwierdzeń Starosty Brzeskiego Jacka Monkiewicza wyrażonych na sesji Rady Powiatu Brzeskiego w dniu 27 czerwca 2019 r., iż w sprawie dopuszczenia się przez Przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego Janusza Jakubowa naruszenia nietykalności cielesnej uczennicy miały być wywierane naciski polityczne na Opolskiego Kuratora Oświaty oświadczam, iż twierdzenia te są nieprawdziwe i oparte na niewiarygodnych źródłach” – czytamy w oświadczeniu Opolskiego Kuratora Oświaty.

Wiadomo również, że Opolskie Kuratorium zwróci się do starosty Jacka Monkiewicza z żądaniem oficjalnych przeprosin, bowiem publiczne wypowiedzi o rzekomych naciskach na organ są zdaniem instytucji nieuprawnione.

Słowa starosty Monkiewicza skomentował także radny Stefański: – Panu staroście chyba pomyliły się role. To niepoważne i niegodne zachowanie. Niezależny inspektor z kuratorium dokonał kontroli w szkole, której organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Brzegu i stwierdził naruszenie nietykalności cielesnej uczennicy. Zapytałem starostę co w tej sprawie zrobił, a on mówi o dochodzących go słuchach i rzekomych naciskach na kuratora. Pan Monkiewicz nie zapytał nawet, czy jego plotki są prawdą, tylko mówił to w formie twierdzącej. Może chociaż powie skąd te głosy dochodziły do niego, bo na razie swoją wypowiedzią zarzuca mi bezprawne działania oraz podważa niezależność Kuratorium Oświaty, a tam gdzie już stwierdzono nieprawidłowość udaje, że problemu nie ma – komentuje Maciej Stefański.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy wieloletniego nauczyciela I LO w Brzegu Janusza Jakubowa. Kontrola kuratorium wykazała, że przewodniczący Rady Powiatu jako nauczyciel naruszył nietykalność cielesną uczennicy. Jakubów przedstawia inną wersję wydarzeń i twierdzi, że uczennica zasnęła na lekcji i została obudzona lekkim dotknięciem. Sprawą zajął się Rzecznik Dyscyplinarny przy Wojewodzie Opolskim.

Co ciekawe, na ostatniej sesji Janusz Jakubów złożył interpelację, aby starostwo przeprowadziło kontrolę w brzeskich szkołach ponadgimnazjalnych. Zdaniem przewodniczącego Rady Powiatu „od przeszło roku wśród nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Brzegu krążą informacje o romansie nauczyciela z nieletnią uczennicą”.

Na razie nie wiadomo, którą szkołę i którego nauczyciela ma na myśli Janusz Jakubów. Do sprawy będziemy wracać.