W tym roku powiat brzeski nie zorganizuje Biegu Niepodległości? Starosta potrzebuje 14 dni, aby odpowiedzieć na to pytanie

0
fot. archiwum / VII Brzeski Bieg Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w wielu polskich miastach mają sportowy akcent. Do niedawna tak też było w powiecie brzeskim, gdzie oprócz zaplanowanych uroczystości organizowano Bieg Niepodległości. W tym roku byłaby to już 9. edycja. Byłaby, ale prawdopodobnie nie będzie, a starosta Jacek Monkiewicz nabrał wody w usta i na nasze pytanie o tę sprawę odpowie dopiero za dwa tygodnie, czyli już po 11. listopada.


W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji zadzwonił mężczyzna i zapytał się o zapisy do IX Biegu Niepodległości w Brzegu. Rozmówca wyjaśniał, że nigdzie nie może odnaleźć żadnych informacji na temat sportowej imprezy. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że powiat brzeski w tym roku Biegu Niepodległości po prostu nie przygotuje, dlatego wczoraj (6. listopada) już oficjalnie wysłaliśmy do starostwa zapytanie prasowe w tej sprawie.

– „W związku z pojawiającymi się informacjami, że w tym roku nie odbędzie się Bieg Niepodległości, proszę o odpowiedź na kilka pytań: 1.) Czy Starostwo Powiatowe zorganizuje w tym roku Bieg Niepodległości w ramach obchodów święta? Jeśli tak, to proszę przesłać program imprezy, jeśli nie, to proszę o uzasadnienie takiej decyzji. 2.) Czy Starostwo Powiatowe zorganizuje w tym roku inne wydarzenia w związku z obchodami zbliżającego się święta? Jeśli tak, to proszę przesłać program, jeśli nie, to proszę o uzasadnienie takiej decyzji. 3.) Proszę o informację, czy Starostwo Powiatowe będzie w tym roku współorganizatorem innych (niż standardowe, coroczne) wydarzeń z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości? Jeśli tak, to proszę przesłać program tych wydarzeń” – tak brzmiały nasze pytania.

Dziś rano (7. listopada), otrzymaliśmy informację zwrotną, że starosta Jacek Monkiewicz odpowie na nasze pytania … za 14 dni. Takie działanie szefa powiatu może wyjaśniać wiele, ale z pewnością nie to, czy i dlaczego zrezygnowano z tradycyjnego Biegu Niepodległości.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczny VIII Brzeski Bieg Niepodległości przyciągnął do Brzegu blisko 450 zawodników z całej Polski. Zwycięzcą z czasem 00:23:33 okazał się brzeżanin Paweł Pac, na drugim miejscu uplasował się Marcin Zagórny z Krosna Odrzańskiego (00:23:45), a jako trzeci linię mety przekroczył Kamil Mańkowski z Wrocławia (00:24:21). Najszybsze wśród kobiet były: Aleksandra Piskorek z Wrocławia (00:28:19), Alicja Banachowska (00:28:40) i Paulina Dacyszyn (00:29:06) z Brzegu.