PAMIĘĆ O KRESACH POZOSTAJE ŻYWA

0
Reklama

Już tradycyjnie 12 lipca br. Cmentarz Komunalny w Brzegu wypełnił się przedstawicielami władz samorządowych, organizacji społecznych oraz licznie zamieszkującymi powiat brzeski dawnymi mieszkańcami Kresów Południowo – Wschodnich, którzy pamiętają o jednej z najtragiczniejszych kart naszej historii, ogromem tragedii pomordowanych przez Ukraińską Powstańczą Armię mieszkańców tychże kresów.


Na tle zmieniającego się świata i nowej europejskiej rzeczywistości pewne wartości muszą pozostać niezmienne. Wśród nich jest pamięć o niewinnie pomordowanych Polakach – mężczyznach, kobietach i maleńkich dzieciach, którzy często zaskoczeni w czasie snu w otrzymali strzał w skroń lub w ich czaszki łupały kolby UP – owskich karabinów.
Wspomnienia tych co przeżyli ten koszmar do dziś wypełnia płacz niewinnie mordowanych dzieci i ich przerażonych matek. Nie da się wyobrazić sobie rozmiaru tej tragedii. Zdarzało się, że sąsiad zabijał sąsiada, a mąż Ukrainiec żonę Polkę. Nic nie może wytłumaczyć takiego bestialstwa. Od 1943r. minęło wiele lat, uczestnicy tej tragedii przechodzą już na tamtą stronę rzeczywistości, ale nie poddają się. Co roku w lipcu modlą się za dusze swoich bliskich i znajomych, którzy niewinnie polegli na kresach. Ich pamięć czczą wiązankami biało – czerwonych kwiatów. Takie bukiety pod pomnikiem ofiar na brzeskim Cmentarzu Komunalnym złożyli m.in.: Dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UM Janusz Wójcik reprezentujący Marszałka Województwa Opolskiego, Starostę Powiatu Brzeskiego reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk oraz Mieczysław Niedźwiedź Naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Brzegu, Burmistrza Brzegu reprezentowali: Przewodnicząca Rady Miejskiej Brzegu Barbara Mrowiec oraz wiceburmistrz Miasta Brzeg Bartłomiej Kostrzewa, władze i członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich – organizatorzy uroczystości, Poczty Sztandarowe brzeskiej „Solidarności” i przedstawicieli organizacji kombatanckich.
Pod Pomnikiem Ofiar głos zabrali Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Alicja Zbyryt oraz ksiądz Proboszcz Bolesław Robaczek, który oprócz modlitwy przybliżył zgromadzonym wydarzenia z trudnej historii kresów. Wzruszający wiersz w formie listu wyrecytowała urodzona na wschodzie Anna Muszczyńska.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Brygida Jakubowicz

Reklama