PAMIĘTAMY

0

W niedzielę 14 lutego br. w kościele pw. św. Mikołaja w Brzegu odbyła się uroczysta msza św. poświęcona 74. rocznicy powstania Armii Krajowej oraz 76. rocznicy deportacji Polaków na Sybir.


Armia Krajowa była podziemną organizacją zbrojną, działającą w czasie II wojny światowej na terenie okupowanej Rzeczypospolitej Polskiej. Powstała na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego, a jej pierwszym dowódcą został gen. Stefan Grot – Rowecki. Zasługi tej organizacji w walce z niemieckim i sowieckim okupantem do dziś stanowią przykład niezwykłego męstwa i poświęcenia zarówno dowództwa jak i żołnierzy.

Drugą intencją niedzielnej mszy było uczczenie pamięci zesłańców Sybiru. Scenariusz zawsze był taki sam. W nocy, walili do drzwi, wdzierali się do domów i zastraszali. Zabierali całe rodziny lub pojedyncze osoby. 76 lat temu, 10 lutego, rozpoczęły się pierwsze masowe deportacje Polaków do sowieckich obozów na Syberii i w Kazachstanie. W nocy 10 lutego 1940 roku wiele polskich domów opustoszało. Zesłańcy na spakowanie mieli chwilę. Zabierano najpotrzebniejsze rzeczy. Cały dobytek musieli zostawić za sobą. Nikt nie mówił, gdzie zostaną wysłani.

We mszy św. poświęconej pamięci bohaterów AK oraz pamięci deportowanych Polaków na Sybir uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Sekretarz Powiatu Brzeskiego Genowefa Prorok, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk, władze miejskie reprezentowane przez Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka oraz przedstawiciele Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich i społecznych, a także poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu brzeskiego. Po mszy św. delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami.

Małgorzata Stanowska