Policja poszukuje funkcjonariuszy w urzędzie pracy

0

Braki kadrowe w służbie mundurowej występują w wielu jednostkach policji. Tylko w brzeskiej komendzie obecnie jest kilkanaście wakatów. Ogłoszenia o naborze pojawiają się w lokalnej prasie oraz na portalach informacyjnych, ale policjanci poszli o krok dalej i poszukują nowych funkcjonariuszy w urzędach pracy.


– Właśnie rozpoczęliśmy spotkanie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzegu. Zachęcamy ludzi młodych, po studiach i z wykształceniem średnim, aby skorzystali z naszej oferty. Jest to ciekawa praca, dająca stałe zatrudnienie, ale jednocześnie praca bardzo wymagająca, dlatego staramy się przybliżyć potencjalnym kandydatom jakie trzeba mieć kwalifikacje do pracy w policji – tłumaczy sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Poszukiwanie przyszłych policjantów w pośredniaku, dla niektórych wydaje się być nietypowym rozwiązaniem. Emerytowany funkcjonariusz, z którym udało nam się porozmawiać twierdzi, że do takiej służby trzeba mieć pasję, a kandydat sam musi wiedzieć czego chce.

– Praca w policji jest specyficzną pracą. Tam powinni iść ludzie z zamiłowania, to nie jest linia produkcyjna w fabryce – mówi nam były policjant, który swoją służbę zakończył po 17 latach. – Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Dzisiaj ludzie wolą przepracować 8 godzin i iść do domu, zamiast pełnić dyżury domowe po zakończeniu służby. Ja pracując w ruchu drogowym po każdym dniu miałem 72 godziny takiego dyżuru i w każdej chwili byłem ściągany do różnych zdarzeń. Sądzę, że ktoś kto przyjdzie to popracuje rok, może półtora, i stamtąd odejdzie – wyjaśnia przyczyny braków kadrowych w policji były funkcjonariusz.

Wiadomo, że Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu zaprosił na spotkanie 21 osób z wykształceniem średnim i wyższym. – Są to osoby, które w ostatnim okresie nie pracowały. Przedstawiliśmy możliwość spotkania informacyjnego w zawodzie policjant. Z naszej strony jest to usługa informacji zawodowej. Osoby zarejestrowane mają różne ambicje i kwalifikacje więc trzeba dawać tym osobom szanse – wyjaśnia Jadwiga Murgrabia, naczelnik Wydziału Usługi Rynku Pracy PUP w Brzegu.

Co ciekawe, udział w spotkaniu był obowiązkowy, ale potencjalni kandydaci do pracy w szeregach policji wyszli z niego zadowoleni.

– Chciałam się dowiedzieć coś więcej na temat pracy w policji. Głównie jak wyglądają egzaminy, jak przebiega rekrutacja i jakie są godziny pracy. Skończyłam szkołę o kierunku resocjalizacji i chciałabym znaleźć zawód związany z moim wykształceniem – mówi pani Agata.

– Dość ciekawy zawód, ale z wymaganiami, nie wiem czy dam radę, szczególnie MultiSelect (tekst psychologiczny – red.). Wykształcenie administracja-prawo troszkę pomaga, test wiedzy bez problemu, sprawnościowy również, ale psycholog chyba najtrudniejszy. Ogólnie bardzo fajne spotkanie, polecam – dodawała inna uczestniczka rozmów z policjantkami.