„Spotkanie z Historią”. Inscenizacja bitwy pod Małujowicami [fotorelacja]

0

W ciepłą niedzielę (08.04) w Małujowicach pod Brzegiem odbyła się historyczna inscenizacja tzw. „Bitwy pod Małujowicami”, która miała miejsce blisko ponad 277 lat temu (10.04.1741). Pod niewielką miejscowością jak w tamtych czasach nazywano miejsce bitwy Mollwitz starły się dwie armie – pruska króla Frederyka II Wielkiego von Hohenzollern oraz austriacka cesarzowej Marii Teresy Habsburg.


Inscenizacja miała przybliżyć przybyłym tłumnie historię i pamięć tego wydarzenia, które na kolejne 200 lat zmieniło pozycję sił w Europie. Zwycięstwo tej bitwy w „Wojnie Śląskiej” dla mało liczącego się wówczas królestwa Prus było impulsem, który pozwolił urosnąć do temu państwu w ciągu kolejnych kilkunastu lat do rangi mocarstwa i przez następne sto lat wzbudziło aspiracje do powiększenia swojego terytorium kosztem swoich sąsiadów. Ostatecznie pozycja Prus pozwoliła pod ich szyldem doprowadzić do zjednoczenia Niemiec w 1871.

W inscenizacja rozpoczęła się od uroczystej mszy św. w pobliskim Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. We mszy uczestniczył ksiądz biskup Jacek Kiciński z Archidiecezji Wrocławskiej. Po mszy, wszyscy zgromadzili się na placu znajdującym się za miejscową biblioteką oraz sanktuarium. Na wydzielonym ternie rozegrała się inscenizacja w której wzięli udział miłośnicy historii z Nysy, Kędzierzyna-Koźla oraz znajdujących się w pobliżu granicy polsko-czeskiej Zlaté Hory. Odtwórcy zaprezentowali musztrę, sztukę wojenną z XVIII w. oraz życie obozowe żołnierzy z tego okresu. Ponadto w jednej z sal biblioteki zaprezentowano zbiory związane z tym wydarzeniem, które posiada Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, były to kule, plomby, guziki pochodzące z pola bitwy oraz różnego rodzaju ryciny i drzeworyty pochodzące z tego okresu, lub upamiętniające to wydarzenie.

Organizatorami tego wydarzenia była parafia św. Jakuba Apostoła w Małujowicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Patronat objął wójt gminy Skarbiemirz Andrzej Pulit. Wydarzenie odbyło się dzięki środkom pozyskanym z Brzesko-Oławskiej Wsi Historycznej.