Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu posiada największą kolekcję obrazów „śląskiego Rubensa”

0
fot. archiwum

Po kilkumiesięcznej przerwie do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wraca wystawa pn. „Sztuka śląska XV – XVIII wieku”. Od wtorku (8 maja) w wyremontowanych salach można oglądać blisko 100 wyjątkowych dzieł śląskiej sztuki z czterech stuleci – okresu, w którym sztuka ta osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny, często wręcz europejski.


– Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które były zaangażowane w odświeżenie tej wystawy. Dziękuję za wszystkie przemyślenia koncepcyjne, za sprawne i szybkie prace remontowe, dziękuję panu dyrektorowi i muzealnikom Muzeum Narodowego we Wrocławiu za współpracę. Nie zdawałem sobie sprawy, że coś takiego wymaga tak dużo pracy i jest tak trudne, ale udało się. Ta wystawa jest teraz taką wisienką na torcie w naszym muzeum – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Dariusz Byczkowski, dyrektor MPŚ w Brzegu.

Przypomnijmy, że eksponaty dotarły do brzeskiego muzeum 30 lat temu. Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jednak ze względu na gabaryty nie mogły być tam wystawiane. Przy urządzaniu galerii z dziełami sztuki w 1988 roku uczestniczył m.in. Romuald Nowak, ówczesny adiunkt Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

– Miała to być druga, równoległa wystawa do ekspozycji wrocławskiej placówki, ale niektórzy historycy już wtedy uważali, że w Brzegu prezentowane są lepsze, bardziej wartościowe eksponaty. Myśmy tłumaczyli, że pokazujemy równorzędne zabytki. Większe gabarytowo, ale równie cenne – wspominał na spotkaniu z dziennikarzami Romuald Nowak, kierownik Panoramy Racławickiej.

Po 30 latach wystawa doczekała się nowej aranżacji, a eksponaty zostały odpowiednio oświetlone.

– Dla nas te wyzwanie miało szczególny charakter, bo 3. maja, czyli kilka dni temu, obchodziliśmy 30-lecie utworzenia tej wystawy. Teraz ta ekspozycja prezentuje się zupełnie inaczej, nowocześnie, atrakcyjnie. Nigdzie, nawet u nas w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, nie mamy możliwości oglądania tak znakomitych i w takiej ilości obrazów Michaela Leopolda Willmanna. Zatem jeżeli ktoś chce zobaczyć sztukę tego „śląskiego Rubensa”, musi po prostu przyjechać tu, na Zamek Piastów Śląskich i być gościem brzeskiego muzeum – mówił dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z nowej wystawy „Sztuka śląska XV – XVIII wieku”.