Wielka gala odsłonięcia tablicy „Pomnik Historii” w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

0

Jak pisaliśmy w ubiegłym roku w artykułach na łamach naszych mediów, Zamek Piastów Śląskich dołączył do listy 100 najwybitniejszych zabytków w Polsce. Obiekt trafił na listę Pomników Historii rozporządzeniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dzięki staraniom ówczesnego Starosty Brzeskiego Macieja Stefańskiego, Wicewojewody Opolskiego Violetty Porowskiej, Dyrektorowi Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Proboszczowi Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu.


Oficjalne wręczenie tytułu odbyło się 10. grudnia w Teatrze Narodowym w Warszawie. W sobotę, 12. stycznia, w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbędzie się uroczysta gala odsłonięcia tablicy Pomnik Historii.

Uroczystości w Brzegu odbędą się w Sali Pinottiego brzeskiego Zamku i rozpoczną się o godzinie 17:00. Na początek zaplanowano występ wirtuoza akordeonu i uroczyste przywitanie gości. Po przemówieniach przyjdzie pora na I część koncertu muzycznego. Widzowie wysłuchać będą mogli standardów muzyki klasycznej, które wykonane zostaną na fortepianie.

Około godziny 17:45 prezentację multimedialną na temat Zamku przedstawi dyrektor Muzeum Dariusz Byczkowski. Następnie przyjdzie pora na prezentację multimedialną na temat Kaplicy św. Jadwigi, którą zreferuje wicedyrektor Muzeum Anna Techmańska.
O godzinie 18:05 uroczyście odsłonięta zostanie tablica „Pomnik Historii”. Zwieńczeniem wydarzenia będzie przekazanie powołania do Rady Muzeum dla ks. prof. P. Maniurki, a widzom zaprezentowana zostanie II część koncertu, w której wykonane zostaną standardy muzyki rozrywkowej.

Przypomnijmy, tytuł „Pomnik historii” oprócz prestiżowej rangi, daje dawnej rezydencji książąt wiele interesujących promocyjnych profitów. Muzeum Piastów Śląskich będzie mogło liczyć na szeroką reklamę na całym świecie, w folderach, materiałach i wydawnictwach branżowych. Zyska na tym także nasze miasto, które będzie brało udział w programach telewizyjnych o tematyce podróżniczej i turystycznej. Wspólny wniosek Powiatu Brzeskiego, Muzeum Piastów Śląskich i Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu o nadanie rangi Pomnika Historii, został złożony w październiku 2017 roku. Dokument na każdym etapie procedury otrzymał pozytywną opinię.