Koszykarze Stali Brzeg awansowali do baraży o II ligę!

0

Podopieczni trenera Mariusza Kolekty potrzebowali zwycięstwa w ostatnim wyjazdowym meczu sezonu zasadniczego w Strzelcach Opolskich, by myśleć o grze o awans do II ligi. Na trudnym terenie o wygraną było jednak bardzo ciężko. W pierwszym meczu obu ekip dopiero dogrywka rozstrzygnęła losy spotkania. Stal do tej pory na wyjazdach spisywała się dość słabo, wygrywając tylko raz w Opolu z rezerwami Politechniki.

Brzeżanie rozpoczęli mecz całkiem dobrze. Prym w zdobywaniu punktów wiódł rozgrywający Grzegorz Łyczkowski. Z łatwością mijał obrońców i zdobywał łatwe punkty. Pierwsze 8 z 10 oczek Stali padło łupem właśnie “Łyczka”. W sumie brzeżanie w tej kwarcie zdobyli 24 punkty. Dwie “trójki” dołożył Maciej Stępień, a swoje osiem „oczek” wrzucił Tomasz Pieszyński.

Niestety, center Stali złapał szybkie trzy faule i kolejne minuty meczu spędził na ławce rezerwowych. Jego miejsce zajął młody Igor Wolf, który dobrze wszedł w mecz zbierając kilka ważnych piłek. W drugiej kwarcie gospodarze przejęli inicjatywę, ale dzięki trafieniom Michała Binka oraz Macieja Stępnia wynik utrzymywał się w granicach remisu. Po 20 minutach gry gospodarze prowadzili 42:40.

Po przerwie przewaga MKS-u jeszcze wzrastała. Brzeżanie mieli problem w defensywie, a gospodarze raz po raz dziurawili kosz łatwymi wjazdami, a później rzutami z dystansu. Na nic nie przydała się obrona strefowa chłopaków z Brzegu. Przewaga gospodarzy wzrosła do 8 punktów.

Czwarta kwarta to nieustająca pogoń brzeskiego zespołu. Szczelniejsza gra w defensywie i mądre akcje w ataku przynosiły efekt. Przewaga koszykarzy ze Strzelec Opolskich topniała, aż do ostatnich dwóch minut. Wówczas brzeżanie wyszli na prowadzenie dzięki trafieniom z rzutów wolnych Tomasza Pieszyńskiego. Niestety, odpowiedź gospodarzy była natychmiastowa i znów na tablicy wyników było remisowo.

Na 10 sekund przed końcem po wyrównaniu przez zespół Strzelec Opolskich trener Stali Brzeg Mariusz Kolekta poprosił o czas. Piłkę zza linii bocznej wybijał Maciej Stępień, dograł do Grzegorza Łyczkowskiego, ten odczekał kilka sekund i próbował penetrować pod kosz, ale odegrał na drugie skrzydło do Michała Binka. Brzeski koszykarz oznaczony numerem “7” na koszulce minął swojego rywala i trafił do obręczy niespełna dwie sekundy przed końcową syreną. Rzut rozpaczy gospodarzy nie przyniósł już zmiany wyniku i brzeżanie odnieśli upragnione zwycięstwo 73:71.

Bohaterem ostatniej akcji i całego meczu okrzyknięty został Michał Binek, którego z trybun wspierała dopingiem jego dziewczyna Justyna wraz z liczną grupą brzeskich kibiców.

– Chłopaki wznieśli się na wyżyny w meczu, w którym nie do końca nam wszystko wychodziło. Nie potrafiliśmy odskoczyć rywalom na więcej niż sześć punktów. Oni z kolei odjechali nam na osiem oczek i to w końcowej partii meczu. Cierpliwie odrabialiśmy jednak straty i musieliśmy się mocno napracować w defensywie. Ostatnia akcja meczu była dobrze zaplanowana. Plan, a wykonanie to często jednak dwie odrębne sprawy. Tutaj wszystko zagrało perfekcyjnie. Chciałbym podziękować chłopakom za walkę i zaangażowanie w 120% w tym meczu. Awans do baraży jest ich wielką zasług“ – mówi Mariusz Kolekta, trener Stali Brzeg.

Stal Brzeg zajmuje ostatecznie drugie miejsce w ligowej tabeli i uzyskała awans do barażów o awans do II ligi. Niespodziewany, ale jakże zasłużony sukces brzeskich koszykarzy Stali Brzeg.

MKS Strzelce Opolskie – Stal Brzeg 71:73 (22:24, 20:16, 19:13, 10:20)
Stal: Maciej Stępień 23, Tomasz Pieszyński 20, Michał Binek 17, Grzegorz Łyczkowski 11, Igor Wolf 2, Robert Dzikiewicz 0, Maciej Głowacki. Trener Mariusz Kolekta

Brzeżanie w barażach zmierzą się z Ofensywą Racibórz. Rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. Pierwszy mecz zgodnie z regulaminem odbędzie się w Raciborzu 23 lutego br. Drugi mecz rozegrany zostanie w Brzegu 2 marca o godzinie 14.