Diagności z Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów szkolili się w Zamku Piastów Śląskich

0

Na co dzień zajmują się motoryzacją, ale dziś (28 lutego) warsztat samochodowy zamienili na salę Pinottiego w Muzeum Piastów Śląskich. Kilkudziesięciu diagnostów samochodowych wzięło udział w szkoleniu organizowanym przez Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów.


– Co roku odbywamy dwa szkolenia. Na brzeskim zamku jesteśmy pierwszy raz, oczywiście dzięki uprzejmości dyrektora muzeum pana Dariusza Byczkowskiego i naszego regionalnego przedstawiciela pana Tomasz Trzaski. Oprócz spotkania merytorycznego mamy okazję zwiedzić piękny obiekt – mówi dr inż. Leszek Turek, prezes PISKP.

– Prawo w zakresie kontroli pojazdów zmienia się dynamicznie, dlatego na bieżąco monitorujemy przepisy, a następnie je omawiamy i wdrażamy. Takie szkolenia są konieczne dla przedsiębiorców, którzy prowadzą okręgowe stacje, ale także dla pracowników z wydziałów komunikacji samochodowej w urzędach, które prowadzą nadzór nad stacjami kontroli pojazdów. Dlatego na dzisiejsze spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli starostw powiatowych z Brzegu i Oławy. Wspólnie przeanalizujemy nowe przepisy i zapoznamy się z ich interpretacją – wyjaśnia Tomasz Trzaska.

Warto zaznaczyć, że prowadzenie takiej działalności (wykonywanie badań technicznych pojazdów) wiąże się z długą listą ściśle określonych wymagań. Oprócz zatrudnienia wykwalifikowanych diagnostów, trzeba dostosowywać również wymagania w zakresie przyrządów pomiarowych, a nawet rozmiarów obiektów, czy szerokości bram wjazdowych na halę diagnostyczną. Dodajmy, że sieć Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów w Polsce jest uznawana za jedną z najnowocześniejszych w Europie i spełnia wszystkie dyrektywy krajowe i unijne.