Ta „Piątka” będzie na piątkę – Felieton posłanki Katarzyny Czochary z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

0

Za siedmioma lasami, za siedmioma górami, u zbiegu dwóch rzek, Samokontroli i Samoregulacji, było królestwo króla Artura Umysłu Mądrego. Nie było duże, ale bardzo urokliwe i w pełni samodzielne. Mieszkańcy mieli wszystko, aby wygodnie i szczęśliwie żyć. Nawet klimat był tam idealny. Król bardzo dbał o swoich poddanych. Wydał rozkaz, aby każdy mieszkaniec miał swój kawałek ziemi. Mieszkańcy królestwa byli bardzo szczęśliwi, panowała idealna harmonia i równowaga. Było to wymarzone miejsce na ziemi…


Ilekroć odczytuję sobie na nowo bajkę, napisaną przez Krystynę Jaworowską, psychologa i autorkę bloga motywacyjnego „Dobre życie”, tylekroć odnoszę ją do polityki, która jest moim żywiołem i profesją. Nie inaczej było kilkanaście dni temu, po ogłoszeniu nowych postulatów mojej partii, okrzykniętych natychmiast przez media „Piątką Kaczyńskiego”.
Zanim wyjaśnię pokrótce swoje skojarzenia bajki z „Piątką”, podkreślę, że nasze postulaty nie mają w sobie nic z bajkowości: nasz rząd ma wszystko dobrze policzone, wiemy, skąd wziąć pieniądze i jak je mądrze pomnażać. Nie będzie to „Piątka” na kredyt, bynajmniej. Bo można o nas powiedzieć wszystko, ale nie to, że nie dotrzymujemy słowa. Niby takie to oczywiste, ale wciąż budzi nad Wisłą i Odrą zdumienie. Może dlatego, że nasi poprzednicy przez lata nie tylko nie dotrzymywali obietnic, ale i wprowadzali nowe, mało popularne rozwiązania: podwyższenie wieku emerytalnego, obniżenie obowiązku szkolnego, zabór pieniędzy z OFE, podwyżki VAT itd. Aby być jeszcze bardziej wiarygodnym, rząd PiS zacznie wprowadzać swoje postulaty już przed wyborami, a nie po nich.

Instrukcja do bajki kryje się w dwóch słowach: Samokontrola i Samoregulacja. I to one, te dwie bajkowe rzeki, najbardziej kojarzą mi się z „Piątką”. No i może jeszcze król Umysłu Mądrego, co pisząc, stawiam w myślach po kropce uśmiechniętego emotikona. Samoregulacja to skupianie się na podnoszeniu naszego dobrostanu, czyli jakości naszego życia. A samokontrola przedstawia bardzo silne ukierunkowanie na realizacje celów. Obiema tymi rzekami płynie właśnie „Piątka Kaczyńskiego”. Na czym się ona zasadza? Wszyscy pewnie już wiedzą, ale tym bardziej warto przypomnieć.

Piątka to: Rodzina, czyli 500 Plus od pierwszego dziecka; Młodzi, czyli likwidacja podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia; Praca, czyli obniżenie jej kosztów, podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT; Starsi i słabsi, czyli trzynasta wypłata emerytur i rent; Infrastruktura, czyli odbudowanie zrujnowanych przez lata połączeń autobusowych do małych miejscowości.

Te pięć celów pozwoli Polakom pełniej cieszyć się wzrostem gospodarczym, co więcej – pobudzi niewątpliwie ten wzrost. Na dodatek podział dochodu będzie sprawiedliwszy, bo obejmie nawet tych, których dotąd tradycyjnie pomijano. Zapobiegnie wykluczeniom, nierównościom regionalnym, migracji do dużych miast lub za granicę. Zwiększy szansę na życiowym starcie i zwiąże ten start z ojczyzną. Pozwoli lepiej planować rodzinę i uwolni od kompleksów ubogiego europejskiego krewnego. Bo to nieprawda, co wmawia nam, sobie i zagranicy nasza opozycja – że chcemy wyprowadzić Polskę z Europy. My w Europie będziemy zawsze, zależy nam jednak, aby Polacy czuli się w niej równie zamożni, bezpieczni i spełnieni jak inne narody. Chcemy zrównać polskie zarobki z europejskimi. To ambitne zadanie, ale nie takie już nam się udawały. Staramy się już od trzech lat, a nowa „Piątka” to nasze zadanie na lata następne, które jednak zaczynamy realizować od zaraz.

Katarzyna Czochara, poseł na Sejm RP
z ramienia Prawa i Sprawiedliwości


Katarzyna Beata Czochara – Opolska polityk, nauczycielka i samorządowiec, posłanka na Sejm VIII kadencji, prezes Zarządu Okręgowego PiS w województwie opolskim. Absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Nauczycielka języka niemieckiego w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Prudniku. Uzyskała kwalifikacje tłumacza. Właścicielka hodowli jelenia europejskiego w Moszczance. Zasiada w komisjach sejmowych: Komisja Zdrowia, Komisja Polityki Senioralnej, Komisja Edukacji, Komisja Spraw Zagranicznych. Posłanka pracuje także w zespołach parlamentarnych: Opolski Zespół Parlamentarny, Parlamentarny Zespół ds. Cyfryzacji Szpitali i Placówek Medycznych, Parlamentarny Zespół ds. inwestycji, Parlamentarny Zespół ds. Policji(wiceprzewodnicząca), Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej, Parlamentarny Zespół ds. Szpitali Powiatowych, Parlamentarny Zespół ds. Więziennictwa(przewodnicząca),Parlamentarny Zespół ds. Wojska i Obrony Terytorialnej(przewodnicząca), Parlamentarny Zespół ds. zbadania przyczyn katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r, Parlamentarny Zespół Przyjaciół Lwowa, Parlamentarny Zespół Przyjaciół Odry. Przynależność do stałych delegacji parlamentarnych i grup bilateralnych Polska-Stany Zjednoczone Zespół Parlamentarny, Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna, Polsko-Czeska Grupa Parlamentarna (wiceprzewodnicząca), Polsko-Izraelska Grupa Parlamentarna, Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna (wiceprzewodnicząca).