Pokazali, jak ratować życie. IV Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora ZSM w Brzegu

0

Niezwykle istotny konkurs odbył się w sobotę (06.04) w Zespole Szkół Medycznych przy ul. Ofiar Katynia 25. Zespoły uczniów z jedenastu szkół z województwa opolskiego rywalizowały w „IV Mistrzostwach pierwszej pomocy o puchar dyrektora ZSM w Brzegu”.


Mistrzostwa składały się z dwóch etapów – teoretycznego (pisemnego) oraz praktycznego, w którym uczestnicy musieli udzielić wykwalifikowanej pierwszej pomocy w pozorowanych scenkach. W tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali pięć wymagających zadań praktycznych – niezwykle realistyczne scenki z udziałem aktorów, których zachowanie miało jak najlepiej odwzorować warunki z jakimi spotykają się na co dzień ratownicy medyczni. Na drużyny czekały takie zadania jak: udzielenie pierwszej pomocy potrąconej rowerzystce, poród w toalecie, przywrócenie oddechu u starszej osoby, poparzenie żrącym kwasem czy ukąszenie przez żmiję. Wszyscy uczestnicy starali się jak najlepiej opanować sytuację i pomóc poszkodowanym.

W organizacji mistrzostw udział wzięli ratownicy medyczni z firmy szkoleniowej Wojnarowski, bowiem sędziami na każdym stanowisku praktycznym są czynni zawodowo ratownicy.

Świadomość osób udzielających pierwszej pomocy rośnie, ale wciąż pozostaje problem przezwyciężenia stresu. Problem dotyczy przede wszystkim osób dorosłych – młodzież i dzieci są lepiej przygotowane do działania. Proces kształcenia spowodował, że właśnie ludzie młodzi udzielają pierwszej pomocy sprawniej, szybciej i pewniej niż osoby starsze – dodaje Andrzej Wojnarowski z Wojnarowski Ratownictwo Medyczne, ratownik z wieloletnim stażem.

Tego typu imprezy są przydatne nie tylko dla tych, którzy myślą o zostaniu w przyszłości ratownikiem medycznym. Warto zainteresować się takimi wydarzeniami, aby budować w sobie świadomość i szacunek dla pracy ratowników, którzy niejednokrotnie muszą wykazywać się ogromną odwagą i odpowiedzialnością.

Najważniejsze jest to, aby uczestnicy nie wynieśli ze sobą jedynie nagrody i upominków, jakie zostały dla nich przygotowane, ale przede wszystkim wiedzę i doświadczenie, zdobywane poprzez zaaranżowane przez nas symulacje. Każdego roku przygotowujemy trudniejsze zadania i myślę, że i tym razem podnieśliśmy poprzeczkę bardzo wysoko. Z pozoru łatwe zadanie, jakim jest resuscytacja na manekinie z wbudowanymi czujnikami, które kontrolują jakość prób przywrócenia czynności krążeniowo-oddechowych, wymaga odpowiedniego przygotowania  – wyjaśnia Piotr Szwedowski, dyrektor brzeskiego medyka.

Po ogłoszeniu wyników najlepsi w tegorocznej edycji „Mistrzostw pierwszej pomocy o puchar dyrektora ZSM w Brzegu” okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Drugie miejsce zajęli młodzi ratownicy z II LO w Opolu, a na trzecim stopniu podium stanęli uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie.

Mistrzostwa były objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego oraz patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. Nad opieką merytoryczną czuwali czynni zawodowo ratownicy medyczni z firmy Wojnarowski oraz strażacy z OSP Mąkoszyce.