Muzeum Piastów Śląskich zaprasza na „Wieczór z historią”

0
fot. zamek.brzeg.pl

W środę (17. kwietnia), na brzeskim zamku odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Wieczory z historią”. Wykład poprowadzi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego i Członek Rady Muzeum przy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.  Uczestnicy poznają historię księżnej Ludwiki Karoliny Radziwiłłówny (1667 – 1695) i jej niezwykłego życia oraz miłość do Brzegu.


– „Wieczory z Historią” to wspólna inicjatywa naszego Muzeum oraz Uniwersytetu Opolskiego i Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej z Brzegu. Inicjatywa ta ma na celu popularyzowanie historii lokalnej. Dlatego też wykład inauguracyjny, który wygłosi Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski, będzie poświęcony księżnej Ludwice Karolinie Radziwiłłównie, która była związana z Brzegiem, brzeskim zamkiem – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

– Księżna została pochowana w krypcie kaplicy św. Jadwigi, pośród Piastów. Jej sarkofag znajduje się w chwili obecnej na wystawie poświęconej książęcym pochówkom w zamkowych piwnicach, a na pierwszym piętrze wisi jej portret. Ludwika Karolina była córką Bogusława Radziwiłła, tak, tego Bogusława, doskonale nam wszystkim znanego z „Potopu”. Jak ta niedoszła synowa Jana III Sobieskiego trafiła na brzeski zamek, jakie były koleje jej losu – wszyscy zainteresowani będą mogli się dowiedzieć z wykładu dyr. Oszczanowskiego, na który serdecznie zapraszam – dodaje Dariusz Byczkowski.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00.