Strajkujący nauczyciele mogą nie otrzymać wynagrodzenia za czas protestu

0

Od poniedziałku (8. kwietnia), w placówkach edukacyjnych trwa strajk nauczycieli. Prezydenci największych miast Polski już dużo wcześniej informowali na swoich profilach społecznościowych, że nauczycielom nie zostanie potrącone wynagrodzenie za czas udziału w strajku. Chociażby Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, 2 kwietnia na swoim fanpage’u napisał: „Nie będziemy zabierać pieniędzy za udział w strajku. Zdecydowałem, że środki, które zgodnie z ustawą zostaną potrącone z pensji nauczycielom, pozostaną w szkołach i placówkach oświatowych do dyspozycji dyrektorów”.


Również prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, już 30 marca poinformował: „Nikt nie będzie mnie straszył w tej jakże fundamentalnej sprawie. Nauczyciele we Wrocławiu dostaną to, co się im należy, a fundusze płac szkół pozostaną na niezmiennym poziomie. Mają prawo do strajku i do godnej pensji i o to we Wrocławiu będziemy walczyć”.

„W związku z obawami, że ze względu na strajk obniżone zostaną pensje protestujących nauczycieli chciałbym uspokoić: wszystkie środki przewidziane na wynagrodzenia zostaną wypłacone w całości. Bez względu na to ile potrwa planowany strajk” – dodał Sutryk.

Wystąpiliśmy z zapytaniami do organów prowadzących brzeskie szkoły, czy nauczycielom zostanie wypłacona pensja za czas udziału w strajku. Odpowiedź Starostwa Powiatowego otrzymaliśmy drogą mailową: „Na razie nie możemy odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cała sprawa będzie analizowana przez naszych prawników. Związkowcy złożyli do Starostwa Powiatowego w Brzegu stosowne pisma, by pensji nauczycielom nie potrącać, ale całe zagadnienie będziemy sprawdzać jeszcze pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami”.

Wiceburmistrz Brzegu Tomasz Witkowski poinformował naszą redakcję w rozmowie telefonicznej, że zgodnie ze stanem wiedzy Gminy Brzeg stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych jest jasne i wynika z niego, że nie ma możliwości za okres strajku wypłacenia wynagrodzenia, ponieważ zgodnie z ustawą za nieprzystąpienie do pracy wynagrodzenie nie przysługuje. Według wiedzy Gminy Brzeg, żaden samorząd nie będzie wypłacał wynagrodzenia za okres strajku, a to o czym mówią w mediach prezydenci większych miast odnosi się do niepomniejszania planów finansowych placówek o środki, które można by potrącić za okres strajku. Gmina Brzeg również nie zamierza pomniejszać tych planów.

Tymczasem faktycznie, w sieci pojawiły się stanowiska Ministerstwa Finansów oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej, z których wynika, że refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna.