Coraz więcej wypadków na drogach. Policjanci apelują o rozwagę

0
fot. KPP w Brzegu

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Liczby, tabele i statystyki nie zawsze przemawiają do wyobraźni użytkowników dróg, dlatego policjanci zdecydowali się na publikowanie bieżącej „mapy wypadków”, na której każdego dnia pojawiają się nowe znaczniki zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Czarnych punktów od początku wakacji jest już 47.


– Dobre warunku atmosferyczne mogą dawać złudne wrażenie bezpieczeństwa na drodze. Niestety, podczas takiej pogody często kierowcy jadą z wyższą prędkością i niejednokrotnie tracą przy tym czujność. Apelujemy o rozwagę i poszanowanie przepisów obowiązujących na drogach. Tak, by w trakcie tych wakacji doszło do jak najmniejszej ilości przykrych zdarzeń – mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Do tragicznego w skutkach wypadku na terenie powiatu brzeskiego doszło kilka dni temu na drodze krajowej 39, na wysokości Małujowic. Życie stracił tam 54-letni rowerzysta. Więcej szczęścia mieli uczestnicy kolejnego zdarzenia, jakie w ostatnim czasie miało miejsce również na DK 39. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 50-letni kierowca seata wyprzedzał w rejonie skrzyżowania i zahaczył o lusterko innej osobówki, co ostatecznie doprowadziło do kolizji i obrażeń ciała kierowcy fiata.

– Statystyki za ubiegły rok wskazują, że zdecydowana większość wypadków podczas wakacji 2018 miała miejsce w ciągu dnia, czyli przy naturalnym świetle i kiedy nawierzchnia była sucha. Nie śpieszmy się, bo za kierownicą wystarczy chwila naszej nieuwagi, aby taką podróż przepłacić utratą zdrowia lub życia – apeluje oficer prasowy brzeskiej komendy.

Dodajmy, że na drodze warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i sygnalizowaniu zamiarów własnych manewrów, natomiast naczelną zasadą jest dostosowanie prędkości, a więc noga z gazu i bezpiecznie do celu.