Brązowy medal Polek na Igrzyskach Europejskich w Mińsku

0

Wielkim sukcesem zakończył się start polskich tenisistek stołowych na II Igrzyskach Europejskich w Mińsku (21-30 czerwca). Igrzyska zgromadziły ponad 4 tys. zawodników i zawodniczek z 50 europejskich komitetów, w tym 151 sportowców z Polski (71 kobiet i 80 mężczyzn), którzy wystąpili w 23 dyscyplinach sportowych. W gronie naszej ekipy wystąpiło dwoje brzeżan wywodzących się z Brzegu: Wojciech Pszczolarski (kolarstwo torowe) i Natalia Bajor (tenis stołowy) oraz Krzysztof Maxel urodzony w Paczkowie, a przez kilka lat reprezentujący barwy klubu kolarskiego „Ziemia Brzeska”.

Polskie pingpongistki w składzie: Li Qian, Natalia Patyka i właśnie Natalia Bajor spisały się rewelacyjnie, zdobywając brązowy medal dla Polski w II IE w Mińsku. Najpierw w 1/8 pokonały 3-0 Rosjanki, a następnie w ćwierćfinale uporały się 3-1 z Austriaczkami.

Polki najbardziej zacięty mecz rozegrały w walce o finał z Niemkami, ulegając im po dramatycznym meczu na samym finiszu 2-3. Nasza zawodniczka Li Qin, przy stanie pojedynku 2-2 w 5. secie prowadziła już 9-6 i miała tylko dwie piłeczki do końcowego zwycięstwa i awansu reprezentantek Polski do finału. Niestety, „mała” (jak ją nazywają w drużynie) nie wykorzystała olbrzymiej szansy i pod rząd przegrała 5. piłeczek i ostatecznie uległa Niemce Ninie Mittelham 2-3.

W walce o brązowy medal Polki pokonały Węgierki 3-2 i mogły w sumie święcić sukces zdobycia 3.miejsca! Należy dodać, że Polki były w tej stawce najniżej notowaną drużyną w rankingu europejskim i w związku z tym brązowy medal to olbrzymi sukces. Punkty dla Polek zdobywały: N. Partyka – 4,5, Li Qian – 4,0 i N. Bajor – 2,5. Tytuł wywalczyły Niemki, które w finale bez problemów pokonały Rumunki 3-0.

Dodajmy, że podczas II Igrzysk Europejskich bardzo dobrze spisał się też Krzysztof Maksel, który zdobył brązowy medal w wyścigu na 1 km oraz 4. miejsce w sprincie (keirin) na 5 okrążeń.

Wojciech Pszczolarski startował w drużynie z kolegą Szymonem Krawczykiem na dystansie 200 krążeń (50 km). Wyścig zwany Madison polegał na tym, że kolarze co okrążenie zmieniali się swoja pozycją, wypychając kolegę na czoło. Nasi zawodnicy ostatecznie zajęli 9. miejsce.