Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Roślina może powodować poparzenia skóry

0

Strażnicy miejscy z Grodkowa apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w kontakcie z toksyczną rośliną. Barszcz Sosnowskiego może występować dosłownie wszędzie, m.in. na łąkach, wzdłuż torów kolejowych, czy w przydrożnych rowach. W ostatni czasie zagrażająca zdrowiu roślina została zaobserwowana przypadkowo przez jednego z naszych redakcyjnych kolegów.


Informacja o barszczu Sosnowskiego, który rósł przy drodze powiatowej między Jaszowem a Bogdanowem, trafiła do miejskich strażników w ubiegłym miesiącu. Sprawa została przekazana do zarządcy drogi.

– „Straż Miejska w Grodkowie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w kontakcie z Barszczem Sosnowskiego, rośliną toksyczną, powodującą u człowieka poparzenie skóry, a w skrajnych przypadkach zagrożenie dla życia. Roślina osiąga do 4 m wysokości przy łodydze o średnicy do 12 cm. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną należy dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać kontaktu ze światłem słonecznym. W powyższej sprawie prosimy zgłaszać interwencje do Straży Miejskiej w Grodkowie nr. Tel.: 774157126, 784079153” – czytamy w komunikacie SM.

Dodajmy, że inwazyjna roślina może zagrażać nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Warto podkreślić, aby po napotkaniu barszczu Sosnowskiego nie próbować niszczyć go na własną rękę. Nawet najmniejszy kontakt z rośliną może spowodować zmiany skórne.