Skarbimierz-Osiedle może nabyć status miasta. Nowy wniosek do MSWiA jest drugą próbą nabycia praw miejskich

0
połączenie gmin
Skarbimierz - Osiedle

Od przyszłego roku na mapie Polski może pojawić się pięć nowych miast, a wśród nich Skarbimierz-Osiedle. Ubiegłoroczna próba nabycia statusu miasta zakończyła się niepowodzeniem, ale tym razem wójt Andrzej Pulit ma nowe argumenty, aby przekonać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.


– W 2018 roku nie udało się nam, ale nie zrezygnowaliśmy i w marcu bieżącego roku złożyliśmy nowy wniosek. Populacja rośnie w całej gminie, a w samym Skarbimierzu-Osiedle przybyło nam 50 nowych mieszkańców. W innych miastach populacja maleje, a u nas rośnie. Ludzie nie chcą mieszkać Brzegu, wolą Skarbimierz. Obserwujemy również budowlany boom, wzdłuż ulicy Brzeskiej powstają nowe osiedla deweloperskie i domy jednorodzinne – mówi Andrzej Pulit.

Wójt gminy Skarbimierz podkreśla w rozmowie z nami, że po nabyciu statusu miasta samorząd miałby możliwość pozyskiwania środków finansowych na rewitalizację, co w obecnej sytuacji jest niemożliwe. Skarbimierz-Osiedle stałby się również bardziej zauważalny na mapach, a to zwiększyłoby prestiż miejscowości i pozwoliło na kontynuację rozwoju.

Przypomnijmy, że pierwsza próba nabycia praw miejskich zakończyła się niepowodzeniem. Ówczesny wniosek negatywnie został zaopiniowany przez wojewodę opolskiego. Czy tym razem MSWiA uzna, że Skarbimierz-Osiedle posiada wymagane cechy miasta? Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w lipcu.