Strażacy ćwiczyli na Odrze z WOPR-owcami

0

Działania ratownicze na wodzie nie zawsze odbywają się na szlaku żeglugowym. Dobry ratownik musi umieć „czytać rzekę”. Przez trzy dni swoje umiejętności w tym zakresie doskonalili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu. Wspólne manewry z WOPR-owcami pozwoliły nie tylko pozyskać informacje teoretyczne, ale również nabrać praktyki, np. w procedurze śluzowania.


– Na Odrze występują przykosy, przemiały, ławice, czy przymuliska, bo rzeka niesie ze sobą masę piasku, żwiru i innych składników. W jednym miejscu jest 4 m głębokości, a tuż obok może być 20 cm. Dlatego prowadzimy ze strażakami ćwiczenia, aby przekazać im wiedzę, jak „czytać rzekę”, jak rozpoznać wypłycenia po zachowaniu się nurtu lub rozkładaniu fali – mówi Janusz Głowik, prezes WOPR w Brzegu

Rozpoznawanie ukształtowania dna rzeki, to nie jedyne zadanie manewrów z WOPR-owcami. Strażacy poznali m.in. procedurę śluzowania łodzi.

– W ramach realizacji cyklicznego doskonalenia zawodowego, przez trzy dni prowadzimy ćwiczenia z instruktorami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Brzegu. Około 30 strażaków ze wszystkich zmian służbowych otrzymało wiedzę, m.in. jak zachować się w komorze śluzowej. Tę procedurę ćwiczyliśmy na śluzach w Brzegu i Zwanowicach. Tego typu manewry pozwalają nam na sprawne i szybkie działania w sytuacjach realnego zagrożenia – tłumaczy Sławomir Jakubik, z-ca dowódcy JRG PSP w Brzegu.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca br. strażacy z Brzegu wzięli udział w szkoleniu na terenach leśnych. Warto dodać, że brzeska komenda jest jedną z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek w województwie opolskim. W pełnej gotowości do niesienia pomocy pozostaje ok. 110 strażaków.