Chiński rozmach vs. polski przestój – Felieton posła Tomasza Kostusia z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

0

Przez ostatnią dekadę byłem i jestem bardzo związany ze sprawami dotyczącymi infrastruktury. Przed objęciem mandatu posła jako wicemarszałek nadzorowałem wiele inwestycji w regionie, a teraz jako członek Komisji Infrastruktury staram się zabiegać o realizację kolejnych. Z powodu przynależności do wspomnianej komisji, kilka tygodni temu miałem okazję przebywać w Chinach i muszę przyznać, że rozmach w budowie lotnisk, dróg, czy szybkiej kolei jest tam – z europejskiego punktu widzenia – niewyobrażalny. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że np. w Polsce przez ostatnie dwa lata nie wybudowano ani jednego kilometra autostrady!


Jeśli chcesz się dorobić zbuduj drogę 
W Państwie Środka znajduje się najbardziej rozbudowana sieć tras ekspresowych. Na koniec 2016 roku liczyła ona 131 tys. kilometrów. Przemieszczać bez trudu można się też koleją. Pociągi standardowo poruszają się z prędkością 350 km/h, mogą jednak osiągnąć nawet 430 km/h. Na tym nie koniec. Niedawno zaprezentowano prototyp, który będzie mógł jechać z rekordową prędkością 600 km/h. Ktoś woli samolotem? Proszę bardzo. W fazie testów jest port lotniczy Daxing, który docelowo ma odprawiać nawet 100 milionów pasażerów rocznie! Dla porównania Lotnisko Chopina w Warszawie w 2018 roku obsłużyło 17,7 mln pasażerów… Rząd z kolei snuje kolejne – mało realne jeśli chodzi o tempo realizacji i samą realizację – plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego… Pojawiają się także pomysły przesunięcia części ruchu lotniczego ze stolicy do Radomia…

Infrastruktura na 1. miejscu, ale nie u nas
Za wielkim murem doskonale wiedzą, że odpowiednia infrastruktura, gwarantuje szybki transport, a to jest kluczem do rozwoju gospodarczego. Stare chińskie przysłowie mówi „Jeśli chcesz się dorobić – zbuduj drogę”. Kilka lat temu je zaktualizowano i teraz brzmi „Jeśli chcesz się dorobić szybko – zbuduj autostradę”. Najwyraźniej jednak głuchy na tę filozofię pozostaje obóz rządzący. Nowych kilometrów autostrad nie przybyło w naszym kraju od czerwca 2017 roku! Co gorsza, budowa 12 odcinków ważnych dróg jest obecnie zagrożona, a to może mieć poważne skutki finansowe w postaci utraty 4,2 mld zł z Funduszu Spójności. Mówiąc delikatnie – znikome działania rządu są co najmniej niepokojące, bowiem – jak wspomniałem wyżej – rozwój infrastruktury powinien być jednym z kluczowych zadań. Kolejny raz ekipie rządzącej poradzić można, że zamiast snuć nierealne plany – powinna działać – rozsądnie i zdecydowanie.


Tomasz Kostuś – politolog, poseł Platformy Obywatelskiej RP. Wieloletni samorządowiec od 2008 roku członek zarządu województwa opolskiego, w randze wicemarszałka w latach 2008-2014. Od lat specjalizuje się w tematach samorządu, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego oraz energetycznego. W sejmie jest członkiem komisji infrastruktury, a także wielu delegacji oraz zespołów parlamentarnych. M.in. jest wiceprzewodniczącym Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącym Opolskiego Zespołu Parlamentarnego – którego był inicjatorem. Posła można spotkać w jego biurach Poselskich w Opolu, Niemodlinie oraz Brzegu. Więcej informacji na temat jego pracy na rzecz regionu można znaleźć na stronie www.kostus.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/TomaszKostusOpole.