Święto fantastyki w Brzegu, czyli pierwsza edycja „Dni Fantastyki”

0

Przez cały tydzień (19-24.08) w Brzegu świętowano Dni Fantastyki. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, które odbywały się w różnych miejscach na terenie całego miasta. Punktem kulminacyjnym był ostatni dzień – sobota, kiedy na terenie Muzeum Piastów Śląskich i Miejskiego Amfiteatru fani fantastyki moli podzielić się swoimi zainteresowaniami ze znajomymi i innymi odwiedzającymi brzeski festiwal.


Dzisiaj mamy kulminacyjny moment, natomiast w tygodniu zorganizowaliśmy pojedyncze wydarzenia w różnych miejscach na terenie miasta. W amfiteatrze i na zamku odbywają się prelekcje z udziałem zaproszonych gości. Ponadto mamy strefę wystawców i gastronomiczną, a dla najmłodszych przygotowaliśmy m. in. kuźnię czy grupy rekonstrukcyjne. Później odbędzie się koncert zespołu Runika, który inspiruje się mitologią słowiańską i germańską, a na wieczór zaplanowaliśmy plenerową projekcję filmu Star Trek. Na Dniach Fantastyki można spotkać nie tylko klimaty SinComics i Marvela, ale również powiązane z historią. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Staramy się wciągnąć mieszkańców regionu w ten klimat fantastyki – powiedział jeden z organizatorów ze stowarzyszenia  FaQHis.

Moja książka nosi tytuł „Przez czas i Przestrzeń”. Opowiada historię chłopca, który budzi się w pustce i jest zmuszony stworzyć świat na nowo. Wraz z nim ten świat dojrzewa i przekształca się, co rodzi różne komplikacje, jak to bywa w dorosłym życiu. Wydaje mi się, że fantastyka jest czymś, co każdy człowiek nosi w swoim sercu. Każde dziecko tworzy swoje światy, ale zapominamy o tym dorastając. Twórcy fantastyki starają się przekazać te historie innym. Fantastyka przestaje być czymś niszowym, co pokazują filmowe produkcje „Gra o Tron”, czy polski „Wiedźmin” – mówi Arnold Cytrowski, pisarz fantasy.

Uważam, że fantastyka jest takim stykiem w literaturze i filmie, która pozwala oderwać się na chwilę od rzeczywistości i bardzo pobudza wyobraźnię. Myślę, że ludzie potrzebują i lubią czytać takie rzeczy. Dzisiaj na konwencie mieliśmy nawet kilka takich pytań „co to za książki i w jakim wieku można je czytać?”. Nasze wydawnictwo ma dzisiaj akurat ze sobą dwie pozycje – jedną skierowaną do najmłodszych, a drugą dla starszych. Myślę jednak, że jeżeli książka jest stworzona dla młodszych to i starsi czytelnicy znajdą w niej coś dla siebie – podsumowała czytelnictwo z gatunku fantasy Martyna Ościk z wydawnictwa „KŁOBOOK”.

W dzisiejszym dniu najbardziej podoba mi się stanowisko z kuźnią i kowalem, jest tutaj bardzo dużo zabawy. Próbowałem swoich sił jako kowal, po podgrzaniu kawałka metalu będę tworzył nóż. Jak skończymy wizytę w amfiteatrze, to wybierzemy się wraz z kolegą na zamek i zagramy w gry planszowe. Jeżeli chodzi o postacie fantastyczne, to moją ulubioną jest Spider-Man, chciałbym dziś zobaczyć kogoś przebranego za tę postać z Marvela – dodał jeden z uczestników.

Na Zamku Piastów Śląskich uczestnicy mogli wypożyczyć gry planszowe, a także wziąć udział w licznych turniejach. Uczestnicy mogli odwiedzić również RetroSferę, czyli brzeską ekipę uwielbiającą sprzęty minionej epoki – konsole retro.

Postanowiłem przyjechać do Brzegu jak tylko skończyłem pracę. Wziąłem udział w eliminacjach gry w „Catana”. Jest to zupełnie nietypowa gra planszowa, przypominająca strategię. Pierwszy raz zagraliśmy w zeszłym roku, spodobała się nam bardzo niska losowość. Lubimy również grać w inne gry dla rozluźnienia – dodał Kuba, który przyjechał z Wrocławia.

Organizatorami Dni Fantastyki byli: Stowarzyszenie FaQHis, Brzeskie Centrum Kultury, Muzeum Piastów Śląskich, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Studio Circle. Wydarzenia odbywały się również w restauracji 3 Życzenia, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Strefie Sportu.