Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Piastów Śląskich

0

Wrzesień to miesiąc, w którym we wszystkich krajach Rady Europy odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD). Do projektu przyłączył się Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, których w ramach akcji zaprasza do bezpłatnego obejrzenia jednej z wystaw czasowych.


Polska włączyła się do EDD w 1993 roku. EDD od lat są największym i najważniejszym wydarzeniem organizowanym w celu promocji, m.in. zabytków kultury.

– „To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.” – czytamy na oficjalnej stronie poświęconej EDD – www.edd.nid.pl.

Do akcji przyłączyło się także brzeskie Muzeum, które w ramach EDD zaprasza wszystkich zainteresowanych do obejrzenia jednej z wystaw czasowych. Mowa o ekspozycji, pn. „Z kresowego albumu – Wilno”, która została udostępniona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. Wystawę – w ramach EDD – bezpłatnie można zwiedzać w sobotę i niedzielę (14-15.09.2019).

Dla przypomnienia, koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.