Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu prezentuje nową, tymczasową wystawę: „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR”

0

Zwiedzający piastowski zamek mogą zapoznać się nową ekspozycją poświęconą zbrodni katyńskiej. Wystawa pn. „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR” będzie dostępna do 8. listopada.


– „Wystawa jest poświęcona polskim jeńcom wojennym w niewoli radzieckiej, a w szczególności losom internowanych w trzech obozach specjalnych NKWD: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz historii dochodzenia prawdy o nich. Głównym tematem prezentacji jest zbrodnia katyńska. Na wystawie znalazło się także miejsce dla historii żołnierzy, którzy trafili do obozów pracy i tam pracowali przy budowie kolei i dróg. Niektórzy z nich przeżyli niewolę idąc śladem armii Andersa lub Berlinga” – czytamy w komunikacie MPŚ.

Ekspozycja składa się z 10 części. Otwierają ją przedwojenne fotografie przyszłych jeńców. Następnie śledzimy ich drogę do niewoli, pobyt w obozach, okoliczności odkrycia zbrodni katyńskiej, kamuflowanie jej i polityczne rozgrywanie oraz trudny proces poszukiwania prawdy.

Dodajmy, że wystawa została przygotowana na podstawie bogatych zbiorów archiwalnych wielu instytucji i osób prywatnych. Na ekspozycję składają się mapy, zdjęcia i publikacje prasowe.