Jubileuszowa edycja Muzycznej Jesieni już w najbliższy weekend!

0

To jeden z najważniejszych muzycznych festiwali w regionie i kraju. W trakcie jego trwania na scenie grodkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji występują artyści, którzy prezentują publice i jury swoje autorskie propozycje. Jubileuszowa edycja „Muzycznej Jesieni” rozbrzmi już po raz 50., w dniach 22-24 listopada 2019.


Grodkowski festiwal jest imprezą z długoletnią tradycją. Jego pierwszą edycję zorganizowano w 1970 roku i od tamtego czasu setki zespołów muzycznych zagrało swoje koncerty, które oceniało profesjonalne jury. Wśród laureatów przeglądu nie trudno znaleźć grupy, które dzisiaj znane są w całej Polsce, a ich hity często grywane są przez polskie rozgłośnie radiowe. Takimi zespołami są np. TSA czy Lady Pank, które debiutowały właśnie na tym festiwalu. Współczesnymi artystami, którzy tu debiutowali to Kamil Bednarek i Ewelina Lisowska.

Jeżdżąc po Polsce i będąc na podobnych imprezach chcieliśmy pokazać, że w takim małym miasteczku również można coś zrobić. Tak powstała Muzyczna Jesień – muzyczne konfrontacje. Wśród koncertujących zespołów znalazły się takie, jak Lady Pank, TSA, zespoły Elżbiety Zapendowskiej, Krzysztof „Puma” Piasecki, Marek Raduli z Budki Suflera, Vox. Przewinęła się cała czołówka, mnóstwo utalentowanych ludzi. Jest to chyba najstarszy tego typu festiwal w naszym kraju. Jesteśmy z tego dumni, tym festiwalem utożsamialiśmy się z naszym miastem – wyjaśnia Stanisław Wieczorek, były dyrektor OKiR w Grodkowie.

Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 20 podmiotów artystycznych, które powalczą o tytuł laureata i atrakcyjne nagrody, w tym finansowe. Przewidywana pula nagród wynosi 6 000 zł. Dodatkowo, Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Opolu ufundowała nagrodę dla laureata festiwalu w postaci 10-godzinnej sesji nagraniowej w legendarnym studiu M.

Kochani! W tym roku Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne odbywają się w dniach 22-24 listopada. Zgłosiło się do nas ponad stu wykonawców. Po wstępnej weryfikacji wytypowaliśmy około 50. zespołów. Następnie jury wybrało 20., które zaprezentują się na koncertach w nadchodzący weekend. Oprócz koncertów konkursowych mamy jeszcze finał. Tegoroczną niespodzianką w związku z 50. edycją Muzycznej Jesieni jest występ Marek Raduli Squad, który podsumuje tegoroczne konfrontacje – dodaje Monika Dzieńskienko z OKiR Grodków.

Pierwszego dnia festiwalu, tj. w piątek 22. listopada, konkursowe koncerty rozpoczną się o godz. 18:00. Na scenie grodkowskiego Domu Kultury wystąpią: Uświt – Wrocław, AutoPojazd – Opole, Porażeni – Kamienna Góra, Zagubieni w Intencjach – Opole, Krąg – Ludwikowice Kłodzkie, Sofii – Wrocław, White Deer – Goleszów/Bielsko-Biała/Pyskowice, Snowblind – Katowice/Częstochowa, Łuny – Łódź, Suck My Glove – Oleśnica/Wrocław.

W sobotę 23.11 koncerty rozpoczną się o godz. 16:00. Publiczność i jury będzie miała okazję wysłuchać takich wykonawców, jak: Dżaman – Kraków, Moyra – Wrocław, Eemee – Wrocław, KrisRomski – Nysa, Älskar – Wrocław, Eloi – Tychy, Glasspop – Poznań, Inclusion – Kraków, Mob – Nowy Sącz, Roxana Tutaj & Good Omen – Śrem/Poznań, oraz pięć najlepszych zespołów z piątku.

Dla przypomnienia, w zeszłym roku „Muzyczną Jesień” wygrał zespół Charles Pakowsky z Wrocławia. O tym, kto zwycięży w tegorocznej edycji dowiemy się już w niedzielę 24.11 o godz. 16:00. Wtedy zaplanowano ogłoszenie werdyktu jury i wielki finał festiwalu z koncertem laureatów oraz występ gwiazdy festiwalu MAREK RADULI SQUAD – gitarzysta, aranżer, kompozytor, muzyk sesyjny. Dawniej grał w jednym z pierwszych składów TSA. Artystycznie związany z Banda i Wanda, Bajm oraz Budka Suflera. Nagradzany był na Muzycznej Jesieni w latach 1978-1979. Początek o godzinie 16:00.

„Muzyczna Jesień” od początku swojej historii promuje przede wszystkim tzw. kulturę żywego grania. Co roku poziom występujących zespołów jest niezwykle wysoki. Dlatego wszyscy ci, którym w duszy gra muzyka, powinni pojawić się w Grodkowie w nadchodzący weekend.

Więcej informacji znaleźć można na stronie organizatora – Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie – www.okir.pl. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. W imieniu organizatorów zapraszamy na to  muzyczne wydarzenie.