Mieszkańcy Lubszy przeciwni obwodnicy Brzegu w proponowanych wariantach

1

We wtorek (10.12), przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu spotkali się z mieszkańcami gminy Lubsza, aby przedyskutować warianty przebiegu planowanej obwodnicy Brzegu. Jak zaznaczali, około 40% tej inwestycji ma znaleźć się na terenie gminy Lubsza, jednak uczestników spotkania najbardziej interesowało to, czy obwodnica zostanie wydłużona o kilka kilometrów, aby ruch samochodowy omijał także ich miejscowość. Lubszanie od wielu lat skarżą się na wzmożony ruch i spowodowane nim szkody oraz zagrożenia. 


Spotkanie miało burzliwy przebieg. Nie wszyscy wytrzymali do końca i wyszli z sali nie chcąc słuchać dywagacji, że obwodnica może nie powstać jeśli nie będzie środków finansowych. Jednocześnie przedstawiciele GDDKiA zapewniali, że jest to ważna inwestycja dla całego regionu.

W ramach prac nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym biuro projektowe przeanalizowało szereg wariantów trasy obwodnicy. Wyłoniono trzy, wraz z podwariantami, które byłyby możliwe do realizacji. Dwa po zachodniej stronie i jeden po wschodniej. Wszystkie mają podobną długość i łączy je to, że przebiegają przez rzekę Odrę, co wiąże się z budową przeprawy mostowej. Nie został wyłoniony jeszcze wariant rekomendowany, bo prace projektowe jeszcze trwają i będą trwać. Projektant wykona analizę kryteriów technicznych i środowiskowych, w tym społecznych i ekonomicznych, aby wybrać ten optymalny – wyjaśnia Marcin Bronkiewicz, naczelnik Wydziału Dokumentacji GDDKiA.

Mieszkańcy ostrzegają, że są gotowi wyjść na ulicę, by protestować przeciwko powstaniu obwodnicy Brzegu z pominięciem Lubszy.

Nie jestem zadowolony, bo na tych wszystkich zaprezentowanych wariantach obwodnicy nie ma takiego, który omijałby Lubszę. Wielu mieszkańców naszej miejscowości ma małe dzieci i tak jak ja odprowadzają je do szkoły czy przedszkola. Mieszkam przy głównej drodze, gdzie widzę, jak te pojazdy jeżdżą od rana do późnej nocy. Jest to bardzo uciążliwe. Zadowoliłby nas wariant, który by ominął Lubszę. W tym roku blokowaliśmy drogę. Jeżeli dojdzie do realizacji jednego z tych projektów, to mieszkańcy będą nadal protestować przez blokadę drogi krajowej 94 – powiedział pan Krzysztof, mieszkaniec Lubszy.

Obwodnica Brzegu mnie nie interesuje! Mnie interesuje to, co będzie tutaj, gdzie mieszkam. Jak dojdzie do skutku realizacja jednego z wariantów, to będziemy blokować drogę. Nie co rok, nie co pół roku, tylko co tydzień. Wtedy zobaczymy, co będzie się działo i przypuszczam, że pieniądze znajdą się bardzo szybko – dodaje pan Jan.

Jak wspomnieli moi przedmówcy, żaden z tych projektów nas nie zadowala. Mieszkam przy głównej ulicy. Żeby wyjechać do pracy czasami jestem zmuszony stać do dziesięciu minut ze względu na gęsty ruch. Jednym z rozwiązań w Lubszy byłby odcinkowy pomiar ruchu. Światła nie są żadnym rozwiązaniem, przez nie zwiększy się jeszcze bardziej emisja spalin – tłumaczy kolejny mieszkaniec Lubszy, pan Darek.

Żadna z propozycji nie podoba się nam! Tak leją wodę, że aż w butach mokro. Przyjechali do nas, więc powinni mówić o Lubszy, a nie o Brzegu czy Zielęcicach. Co nas obchodzą te miejscowości? Wystarczy się przejść po chodniku w Lubszy, wszystkie są wąskie. Jedna kobieta już zginęła, TIR wciągnął ją pod koła, gdy jechała rowerem. Jeden z kierowców postukał się w głowę, jak chciałam przejść na drugą stronę, jechał bardzo szybko – skarżą się mieszkanki Lubszy i dodają: – W domach wszystko się rusza, my na łóżkach podskakujemy, za płotem są jedynie dwa metry chodnika, obecnie nie możemy przejść przez jezdnię. A co będzie potem? Chyba będziemy fruwać. Będzie wypadek na wypadku, zwiększy się ruch, bo wszyscy zamiast kierować się na Oławę będą przejeżdżać tutaj, przez Lubszę.

To będzie obwodnica Brzegu, a problem dla Lubszy. Droga ma łączyć, a nie dzielić i musimy zabiegać w ministerstwie o tych parę groszy, żeby dorobić obwodnicę Lubszy, żeby nie „ugotować” mieszkańców gminy i miejscowości Lubsza – uważa Bogusław Gąsiorowski, wójt gminy Lubsza.

Dodajmy, że kolejne spotkanie informacyjne, tym razem dla mieszkańców Brzegu i gminy Skarbimierz, odbędzie się dzisiaj (11.12) o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej MOSIR-u o godzinie 17:00. Jest ono ważne dla lokalnej społeczności, bo każdy z zaprezentowanych wariantów niesie ze sobą pewne konsekwencje. Celem wszystkich spotkań jest przedstawienie koncepcji rozwiązań projektowych dla planowanej przyszłej obwodnicy Brzegu. Mieszkańcy mają możliwość wyrażenia swojej opinii, obaw, a także zgłaszania rozwiązań.