Saperskie zimowisko

0
fot. Anna Choma

Pierwszy tydzień ferii zimowych dzieci żołnierzy i pracowników cywilnych brzeskiej jednostki spędziły na zabawie i wycieczkach zorganizowanych przez Klub Wojskowy. Czterdzieścioro dzieci uczestniczyło w zimowisku pod nazwą „Sprawni jak saperzy”. Mieli okazję poprawić swoją sprawność fizyczną i zdobyć trochę potrzebnej wiedzy. Był też czas na zabawę i rozrywki kulturalne.


W pierwszym dniu zimowiska młodzi ludzie wraz z opiekunami obowiązkowo odwiedzili Salę Tradycji brzeskiej jednostki wojskowej. Tam mogli zapoznać się z historią brzeskich saperów i zobaczyć pamiątki związane z ich służbą. Tam też dowiedzieli się, jak przetrwać w lesie, kiedy zimno, chłodno i do domu daleko. Wykład był bogato ilustrowany zdjęciami i filmami, ale największe zainteresowanie wzbudziła wystawa broni i gadżetów związanych z wojskiem przygotowana w ramach akcji „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Później był wyjazd do Opola na rolkowisko, gdzie dzieci mogły pojeździć na rolkach.

Drugi dzień zaczął się od wizyty w kinie. Na ekranie „Doktor Dolittle” zajmował się małymi i dużymi zwierzakami, a na widowni nasi podopieczni zajmowali się pochłanianiem ogromnych ilości coli i popcornu. Zresztą cały dzień obfitował w atrakcje kulinarne. Następnym punktem wtorkowego programu była wizyta w wypiekarni pierników we Wrocławiu. Tam każdy dostał formę i kawał piernikowego ciasta. Dzięki temu powstawały piernikowe anioły, serduszka, podkówki przynoszące szczęście i karoce zaprzężone w rącze konie. Uczestnicy warsztatów poznali historię pierników i skład ciasta, a na koniec każdy mógł zabrać ze sobą swoje piernikowe dzieło. Dzień zakończył się spacerem po Wrocławiu w poszukiwaniu wrocławskich krasnali.

W środę na początek trochę łamigłówek. Aby rozruszać umysł dzieci zasiadły do gier planszowych. Później, by zadbać też o sprawne ciało, wyprawa do Parku Trampolin we Wrocławiu.

Kolejna wyprawa już następnego dnia była ucztą dla ducha. W Teatrze Lalek uczestnicy zimowiska mieli okazję zobaczyć spektakl na podstawie sztuki Williama Shakespeare`a pt. „Burza”. Była to luźna adaptacja klasycznego tekstu. Historia rozgrywana w kosmosie na obcej planecie dotyczyła sporu o władzę w królestwie Neapolu i królestwie Mediolanu. Jak każda opowieść dla dzieci ta również kończy się dobrze, gdyż bohaterowie po wielu perypetiach dochodzą do zgody.

W ostatnim dniu zimowiska znów trochę zajęć fizycznych. Tym razem kraina Loopy`s World we Wrocławiu i trochę szaleństwa na linach. Później zakończenie w Klubie Wojskowym. Każdy uczestnik zimowiska dostał pamiątkowe zdjęcie i słodki podarunek. Były gratulacje, owacje i podziękowania, a wszystko zakończyło się gromkim okrzykiem hip, hip – hurra!.
Dzieci gorąco podziękowały za wspaniałe zimowisko paniom Janie Koronkiewicz, Annie Glińskiej, Annie Choma i Joannie Watras obiecując, że na pewno pojawią się za rok!

R.O.
Zdjęcia: Anna Choma