Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Brzegu [zdjęcia]

1
Reklama
Reklama

W sobotę (22.02) na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich odbyła się uroczysta przysięga 13. Śląskiego Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej, w którym uczestniczyło 60 żołnierzy tej jednostki. Było to zwieńczenie szesnastodniowego szkolenia, które zakończy się w niedzielę. Na przysiędze „tyretorialsom” towarzyszyli najbliżsi, władze lokalne, wojewódzkie i centralne.


To historyczny moment, ponieważ jest to pierwsza przysięga w województwie opolskim i pierwsza na bazie batalionu dyslokowanego w Brzegu. Szkolenia odbywają się w turnusach szkoleniowych, podzielonych na dwie części. Pierwsze trwa 16 dni i przeznaczone jest dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z wojskiem. Dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem tego szkolenia, w którym uczestniczyło 60 żołnierzy. W połowie „szesnastki” zaczyna się „ósemka” dla tych z kandydatów, którzy już wcześniej pełnili służbę w wojsku. Oni również są dzisiaj tu obecni. Nie składają przysięgi, ale towarzyszą kolegom, którzy to uczynią – wyjaśnił płk. Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Terytorialnej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Szkolenie trwało 16 dni i było bardzo intensywne, okupione dużym wysiłkiem fizycznym. Tych 16 dni jest wstępem do całego szkolenia. Przez ten krótki okres staramy się przekazać „w pigułce” niezbędną wiedzę do dalszych szkoleń. Żołnierz rozpoczyna swój dzień o godzinie 6. rano, kończy natomiast o 22. W tym czasie mamy dużo zajęć z taktyki, szkolenia ogniowego, obrony przed bronią masowego rażenia czy podstaw z obrony przeciwlotniczej. Jako dowódca batalionu jestem dumny ze swoich żołnierzy, że wytrwali do końca. Włożyli dużo pracy i determinacji, by pozyskać wiedzę od swoich dowódców i instruktorów – mówił dowódca 171. Batalionu Lekkiej Piechoty, płk. Piotr Majewski.

Cieszę się, że tutaj jestem. Szkolenie było dla nas trudnym okresem, ale dotrwaliśmy do przysięgi. Wszyscy są zadowoleni, mam nadzieję, że ta służba przyniesie nam wiele przyjemności i radości. Teraz spieszę się, aby zobaczyć narzeczoną – mówił jeden z żołnierzy. Wszyscy z utęsknieniem czekali na spotkanie z najbliższymi, których nie widzieli od skoszarowania w jednostce w Brzegu.

Mam bardzo pozytywne wspomnienia ze szkolenia przygotowawczego. Mieliśmy wyśmienite warunki, instruktorzy byli bardzo dobrze przygotowani, wszystkie założone cele zostały przez nas zrealizowane. W jakiś sposób armia mnie fascynowała, ale chciałem połączyć życie zawodowe cywilne z wojskiem. WOT był odpowiedzią na wszystkie zagadnienia z tym związane – powiedział szeregowy OT Wojciech Wolak z Brzegu.

Służba w WOT jest pewnym wyzwaniem, które otworzyło przede mną dużo nowych doświadczeń i pokazało mi wiele emocji. Chciałem wstąpić do WOT, ponieważ czuje się patriotą, w każdym z nas to jest i budzi się. Dalsza służba będzie polegała na kontynuowaniu szkoleń – dodaje szeregowy OT Mateusz Fiedor z Grodkowa.

Wojska Obrony Terytorialnej są fenomenem, przystępują do nich ochotnicy, którzy bardzo często odnoszą sukcesy w życiu zawodowym, mają rodziny. Służbę traktują jako szczególny wyraz patriotyzmu i oddają go społeczności lokalnej. Tacy ludzie rodzą się w wyjątkowych rodzinach, wyrastają w wyjątkowych środowiskach i społecznościach. Wszystkim im należy dzisiaj podziękować. Jest to wielkie święto tych żołnierzy i ich rodzin, które cieszą się, że wychowały takie dzieci i mają takich ojców, braci i siostry. Dla Opolszczyzny jest to pragmatyczne wzmocnienie naszego bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia. Doskonale pamiętamy powódź z 1997 czy z 2010 roku. Posiadanie przygotowanych i zdyscyplinowanych oddziałów, które pomogą ochraniać ludność w zwalczaniu klęsk żywiołowych, jest wartością samą w sobie. Cieszę się, że jako wiceminister obrony narodowej mogę brać udział w przysiędze, którą składają ludzie z tej samej ziemi co ja. Jestem z nich bardzo dumny! – powiedział Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej.

Wojska Obrony Terytorialnej powstały z początkiem 2017 roku i są piątym rodzajem sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy blisko 900 „terytorialsów”. Proces szkoleniowy żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej jest rozłożony na trzy lata. W pierwszym okresie jego trwania nacisk kładzie się na indywidualne szkolenie, wszyscy realizują te same czynności, przez podnoszenie swojej wiedzy i umiejętności indywidualne.

Reklama
Reklama