Zwolnionych lekarzy z BCM zastąpili nowi. Wcześniej pracowali w Oleśnicy, podobnie jak obecny dyrektor brzeskiego szpitala

0
fot. archiwum
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

29 stycznia br., kilku lekarzy z Oddziału Wewnętrznego BCM otrzymało zwolnienia. Dlaczego piszemy „kilku”? Bo informacje w tym zakresie są rozbieżne – dyrektor szpitala informuje, że z interny odchodzi dwóch lekarzy, z kolei zwolnieni lekarze w swoim oświadczeniu informują, że wypowiedzenia otrzymała czwórka lekarzy najdłużej pracujących na tym oddziale. Co ciekawe, nowa kadra medyczna pracowała wcześniej w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy, w którym funkcję dyrektora wcześniej stracił Kamil Dybizbański – obecny dyrektor BCM.


Przypomnijmy, że brzeskiej internie groziło zawieszenie funkcjonowania, bo początkowo lekarze mieli otrzymać wypowiedzenia umów z brakiem świadczenia pracy od lutego, a nowi lekarze mogli dopiero rozpocząć pracę od marca. Ostatecznie zwalniani lekarze pozostali z pacjentami do końca lutego, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że sprawa zwolnień trafi na sądową wokandę.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Od 1 marca oddział wewnętrzny BCM zabezpiecza nowa kadra lekarska, która do niedawna pracowała w oleśnickim szpitalu. Co ciekawe, do marca 2019 r. tamtejszą placówką zarządzał właśnie Kamil Dybizbański. Po odwołaniu go przez Zarząd Powiatu Oleśnickiego (zdaniem tamtejszego samorządu został odwołany za rażące naruszenia prawa w zarządzaniu mieniem jednostki, jak i w sposobie prowadzenia polityki kadrowej) wygrał konkurs na dyrektora Brzeskiego Centrum Medycznego (w rozmowie z nami mówił, że informacje Zarząd Powiatu Oleśnickiego są nieprawdziwe).

Dlaczego w ogóle zdecydowano o zwolnieniu lekarzy z brzeskiego szpitala? Poniżej przedstawiany stanowiska dwóch stron
– „Jako grupa lekarzy Oddziału Wewnętrznego BCM chcemy przekazać jedynie krótkie oświadczenie. Otóż informujemy, że w dniu 29 stycznia czwórka najdłużej pracujących w Oddziale lekarzy, w tym kierownik, została przez dyrektora zwolniona z pracy, nie w wyniku złożonych przez nas wypowiedzeń, bo takie plotki krążą, tylko w wyniku decyzji dyrektora” – czytamy w komunikacie zwolnionych lekarzy.

Szerzej sprawę skomentował dyrektor Dybizbański (wypowiedź z dn. 18 lutego br.):
– „Przyczyną wypowiedzenia umów lekarzy, którzy pracują do końca lutego w niezmienionym składzie jest potrzeba reorganizacji zatrudnienia kadry lekarskiej Oddziału Wewnętrznego Szpitala BCM w taki sposób, żeby zapewnić pokrycie harmonogramu zarówno w zakresie podstawowej ordynacji, jak i w zakresie dyżurów medycznych. W związku z powyższym wskazuję, że z dniem 29 lutego 2020 r. z Oddziału Wewnętrznego Szpitala BCM odchodzi dwóch lekarzy, co powoduje, że pokrycie harmonogramu zarówno w zakresie podstawowej ordynacji, jak i w zakresie dyżurów medycznych stanie się niezwykle trudne. Była to zresztą kwestia poruszana również przez Kierownika Oddziału, jako sygnatariusza licznych wystąpień do dyrekcji Szpitala BCM. Konsekwencją tego stanu rzeczy może być potrzeba do zawieszenia działalności tej komórki organizacyjnej, co bez wątpienia spowodowałoby znaczne obniżenie zabezpieczenia medycznego dla społeczności lokalnej i to w jednym z podstawowych zakresów zabezpieczenia. Wobec dość powszechnie znanych trudności w pozyskiwaniu personelu medycznego, w tym lekarskiego, Szpital BCM rozpoczął poszukiwania chętnych do zatrudnienia na Oddziale Wewnętrznym Szpitala BCM już w roku 2019 r. Jedyną konkretną ofertą na rynku lokalnym okazała się oferta grupy lekarzy i lekarzy rezydentów, która niestety jest warunkowana tym, że całe funkcjonowanie Oddziału Wewnętrznego Szpitala BCM przejdzie pod ich kontrolę. W ocenie Szpitala BCM jest to oferta dobra i przyszłościowa. Co więcej, jest to oferta dająca podstawy do budowania przyszłości tej komórki organizacyjnej oraz stabilnego zabezpieczenia potrzeb społeczności lokalnej. Wskazana grupa lekarzy obejmuje 5 lekarzy specjalistów ze specjalizacją z chorób wewnętrznych w tym 4 lekarzy posiada drugą specjalizację i są to: alergologia, angiologia, hipertensjologia, medycyna paliatywna; 1 lekarz ukończył specjalizację z chorób wewnętrznych w 2020 r. przystępuje do egzaminu oraz 2 rezydentów. W połączeniu z jednym posiadanym już lekarzem rezydentem oraz lekarzem stażystą pozwoli to utworzyć zespół 10 lekarzy. Szpital BCM stoi na stanowisku, że dla własnej przyszłości i dla dobra społeczności lokalnej przyjęcie rzeczonej oferty jest najlepszym możliwym rozwiązaniem”.

Przypomnijmy, że o aktualnej sytuacji Brzeskiego Centrum Medycznego rozmawiano na styczniowej sesji Rady Powiatu Brzeskiego. Wówczas część radnych dopytywała o przyczynę zwolnień lekarzy z interny. Dyrektor szpitala zaznaczał, że w grudniu 2019 roku kilku lekarzy złożyło wypowiedzenia, a on rozpoczął poszukiwania od dwuosobowego personelu, który mógłby wesprzeć ten oddział. To jednak się nie udało. Drugą kwestią miała być niewłaściwa forma dotychczasowego zatrudnienia lekarzy i brak porozumienia w tej sprawie. Należy jednak zaznaczyć, że lekarze prawdopodobnie oglądali na żywo transmisję sesji Rady Powiatu, bo przesyłali do radnych SMSy z informacjami, które różniły się od tych podawanych przez dyrektora BCM. Między innymi chodzi o wycofanie wypowiedzeń lekarzy już w grudniu, co wskazuje na to, że chcieli pracować w brzeskim szpitalu.

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA