Firma z Brzegu vs COVID-19. Chce wdrażać metodę szybkiego diagnozowania zarażonych SARS-CoV-2

0

Firma z Brzegu vs COVID-19. Firma Create WWW propaguje metodę szybkiego diagnozowani osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 – przy wykorzystaniu uczenia maszynowego oraz zaawansowanego systemu rozpoznawania zdjęć. 

Wirus z Wuhan, (COVID-19) wciąż nie został powstrzymany i zbiera ponure żniwo, siejąc spustoszenie w wielu krajach na całym świecie.

Firma z Brzegu vs COVID-19

Wszyscy są zgodni, że aby zacząć walczyć z przeciwnikiem, należy go poznać. Szczególnie ważna jest szybka diagnoza jednostki zarażonej i jej izolacja przed dalszym zakażeniem.

Aktualnie, głównym problemem jest brak dostępu  do testów szybkich, a także zbyt mała ilość wykonywanych testów laboratoryjnych.

Jak informują twórcy metody, dwa szpitale podjęły się współpracy i ich metoda jest w nich sprawdzana pod kątem skuteczności i możliwości wprowadzenia. Na biurku premiera znajduje się pismo przewodnie opisujące metodę.

Create WWW ma metodę szybkiego diagnozowani osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2

Nigdy nie było tak poważnie jak jest dziś, zwracam się do Was bezpośrednio w obliczu tych ciężkich dni jakie nadchodzą. W kilka osób poświęciliśmy ostatnie dni na czytaniu dokumentacji medycznych jakie pojawiają się w kilku serwisach medycznych m. in. TUTAJ

Już dziś wiemy, że to co „robimy w Polsce” jest niewystarczające – jest to straszne ale prawdziwe. Powstał pomysł, aby spróbować zminimalizować skutki, uratować kilku seniorów, naszych rodziców, dziadków – aby za te kilka miesięcy móc odzyskać, to co było tak mało zauważalne kilka tygodnie temu! – mówi Tomasz Sokół, właściciel Create WWW

#KORONAWIRUS vs. AI

Okazuje się, że odpowiednia technologia istnieje i była z powodzeniem stosowana w Chinach. Szybkie diagnozowanie pacjentów zarażonych COVID-19 – CT Image, dzięki zastosowaniu chmury obliczeniowej, wyszkoleniu modelu za pomocą dostępnych danych – istnieje kilka dużych datasetów, pozostaje zaimplementowanie modeli z Chin i wdrożeniu w Polskiej służbie zdrowia. Tam gdzie są pacjenci do przebadania!

Modele już działają, uczą się, a Create WWW jest gotowe, żeby wesprzeć nimi polskich lekarzy.

Oficjalne wytyczne diagnostyczne opublikowane przez Chińską Komisję Narodową  zalecają stosowanie obrazów CT klatki piersiowej jako głównego czynnika w diagnozie.  Zapalenie płuc związane z chorobą, przebiegające w bardzo podobnych formach jak inne  formy wirusowego zapalenia płuc, w tym znane np: z SARS, wytwarzają „​cienie”, w radiologii znane jako „​zmętnienie szkła gruntowego”.

Wiemy co musimy znaleźć na zdjęciach radiologicznych, chcemy się wesprzeć wiedzą radiologów. Chodzi o zmętnienie szkła. Dlaczego tomograf – bo jest najskuteczniejszy! Gdzie zastosować RTG, do szybkiej diagnozy przesiewowej każdego w kwarantannie, nie po 5 lub 7 dniach, a już w drugim dniu od momentu zarażenia. Naszym zdaniem RTG znalazłoby idealne zastosowanie na granicy państwa – mówią ludzie z Create WWW

AI – uratowało Chiny, AI – uratuje Polskę?

Film z pewnością ma znamiona propagandy, ale pokazuje co i jak należy zrobić:
– Tomograf komputerowy podstawowym narzędziem w walce z COVID-19,
– Testy dostępne na rynku mają 20% mniejszą skuteczność tylko dlatego, że mogą wykryć wirusa od 5 dnia po infekcji,
– Algorytmy widzą „zmętnienie szkła” u zakażonego w płucach, JUŻ drugiego dnia,
– AI potrafi zdiagnozować do 5000 skanów tomografem komputerowym dziennie,
– Radiolog na poprawną diagnozę potrzebuje do 15 minut,
– Potwierdzoną diagnozę mamy w 10 – 20 sekund po podaniu skanu do przetworzenia przez algorytm.

Chociaż testy PCR mają wiele zalet, to wymagają sporo nakładu pracy, ludzi, laboratorium – a zakładane narzędzie ma służyć do przesiewowego szybkiego diagnozowania chorych pacjentów.

I zdaniem propagującego je zespołu ma kilka wielkich zalet:
– istnieją 3 różne modele gotowe do testowania, dopracowania
– skuteczność przerosła wszelkie oczekiwania – do 96% zgodności 
– model do RTG i do Tomografu, oba na bieżąco są doszkalane 
– własne polskie rozwiązanie do walki „na froncie”

Zespół Create WWW jest zaskoczony oporem ze strony władz, które mimo entuzjazmu ze strony wielu fachowców, nie wykazują większego zainteresowania tematem.