W czerwcu może zabraknąć leków w polskich aptekach. Powodem brak substancji do ich produkcji

0
Apteka na Mossora
fot. archiwum
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

W czerwcu może zabraknąć leków w polskich aptekach. Producenci przygotowują się na czarny scenariusz, gdyż z pewnością zabraknie substancji do ich produkcji. Powodem jest przestój produkcyjny u głównych dostawców – Indii i Chin.

Głównymi dostawcami substancji stosowanych w produkcji leków w Unii Europejskiej są Chiny i Indie. Oba kraje borykają się z epidemią koronawirusa. Indie całkowicie wstrzymały produkcję i dostawy, natomiast Chiny ruszyły ponownie, jednak ich moce przerobowe są zdecydowanie niższe niż przed wybuchem pandemii.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

W najgorszym położeniu są jednoimienne szpitale zakaźne, walczące na pierwszej linii frontu z epidemią koronawirusa. Do nich już trafiło ostrzeżenie od części producentów, w których zalecili oszczędne gospodarowanie określonymi lekarstwami.

W czerwcu może zabraknąć leków

Hinduskie surowce są powszechnie używane w produkcji paracetamolu oraz ibuprofenu, które są zażywane przez miliony Polaków. Z Indii pozyskujemy też surowce do produkcji antybiotyków, które mogą ratować życie.

− Pozyskujemy też z Indii surowce do produkcji antybiotyków, które mogą ratować życie. Na przykład sól erytromycyny (do leczenia zakażeń dróg oddechowych, zakażeń skóry, układu moczowego i przy zakażeniach pooperacyjnych), acyklowir (na półpasiec i opryszczkę), amoksycyklinę i doksycyklinę, które mogą ratować życie w przypadku infekcji dróg oddechowych, neomycynę stosowaną przy zakażeniach ran oraz ryfampicynę na gruźlicę. − wylicza Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Jak widać jest tego naprawdę sporo!

Jak do tej pory nie ruszył plan wsparcia polskich producentów, zapowiedziany przez polski rząd. Miał on na celu uniezależnienie naszej produkcji od dostaw z Azji. Specjaliści nie pozostawiają w tym wypadku złudzeń, twierdząc że nawet gdyby ruszył już teraz, potrzeba około 3 lat na takie usamodzielnienie się i przestawienie produkcji.

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI