Mieszkańcy Brzegu zaczynają pytać: Co będzie z odkomarzaniem w tym roku?

1
fot. dr-insekt.pl

Komary potrafią zaskoczyć samorządowców, niczym śnieg zimą drogowców. Walka z gryzącym problemem często zaczyna się zbyt późno, a opryski są prowadzone, jak chmary owadów zaczynają naprawdę dokuczać. Jak będzie w tym roku? – pytają profilaktycznie mieszkańcy


– „Piszę do Was z taką prośbą, czy moglibyście dowiedzieć się co z odkomarzaniem u nas w Brzegu, bo nasz urząd jak zwykle się obudzi za późno, a komary już zaczynają kąsać. Ludzie są ciekawi bo rok temu była tragedia, bo za późno było odkomarzanie. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź i szybką reakcje” – napisał do naszej redakcji pan Paweł.

Skontaktowaliśmy się z brzeskim magistratem i zapytaliśmy, czy i kiedy Gmina Brzeg zamierza przeprowadzić w tym roku akcję odkomarzania.

– Sytuację mamy, jaką mamy. Środki są zabezpieczone, ale proszę wysłać pytania na piśmie – poinformował nas Urząd Miasta w Brzegu.

To nie pierwszy przypadek, kiedy brzeski magistrat nie chce lub nie potrafi odpowiedzieć nam na proste pytanie, jednak podążając za wskazówkami wysłaliśmy pytanie drogą mailową:
– „Czy Gmina Brzeg planuje przeprowadzić w najbliższym czasie odkomarzanie? Jeśli tak, to kiedy? Jakie środki finansowe zabezpieczyła Gmina Brzeg na ten cel? Biorąc pod uwagę, że sama odpowiedź na nasze pytania nie wymaga szczególnych działań, proszę o szybką i jasną informację. Publikacja artykułu została zaplanowana na piątek (10. kwietnia o godz. 14:00)”.

Niestety, do czasu publikacji nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Z nieoficjalnych informacji wynika, że władze miasta zastanawiają się, czy przeprowadzić odkomarzanie, czy… odkażanie miasta.

Wiele samorządów już takie działania rozpoczęło. Na przykład Wołomin dezynfekuje przestrzeń miejską nadtelniekiem wodoru od 2 kwietnia, Białystok prowadzi odkażanie od kilku dni, a Warszawa ozonuje od dawana.

AKTUALIZACJA:
Już po publikacji powyższego artykułu i komentarzach mieszkańców, we wtorek (14. kwietnia) dotarła do nas odpowiedź burmistrza Jerzego Wrębiaka:
– „Gmina Brzeg w 2020 roku przewiduje akcje odkomarzania. W budżecie na ten cel są zabezpieczone środki w wysokości 12 tys. zł. Na bieżąco monitorujemy sytuację, jesteśmy w kontakcie z specjalistyczną firmą wykonująca usługi w tym zakresie. Na chwilę obecną w związku z niskim poziomem wód, brakiem opadów nie obserwujemy wylęgu komarów i nie mamy zgłoszeń od mieszkańców w tej sprawie. W przypadku potrzeby jesteśmy gotowi w każdej chwili przeprowadzić akcję odkomarzania lub wykonać oprysk profilaktycznie wzdłuż cieków i zbiorników wodnych”.