Może to jest sposób na komary? W Starachowicach zamiast oprysków montują budki dla jerzyków

0
Jerzyki odkomarzanie

Opryski przeciw komarom są skuteczne, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim musza być wykonane na czas i konieczne są sprzyjające warunki pogodowe. Mają tez wady – szkodzą innym stworzeniom, trzeba je powtarzać, no i kosztują.

W Starachowicach zamontowano budki dla jerzyków. Są to ptaki, które żywią się komarami i innymi owadami, a przy okazji są bardzo wydajne w swoim działaniu. Ten niewielki ptak, potrafi zjeść w ciągu doby nawet 20 tysięcy komarów i meszek.

Może to jest sposób na komary?

Samorząd Starachowic zamówił 100 budek dla Jerzyków, których wykonawcami jest Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie. Jest to bez wątpienia dodatkowa zaleta, bo przy okazji zaktywizowano lokalną placówkę.

W Starachowicach zamiast oprysków montują budki dla jerzyków

Prezydent miasta Marek Materek przekonuje, że jest to rozwiązanie korzystne zarówno z powodów ekologicznych, jak i ekologicznych. Ptaki uśmiercają tylko wybrane owady, działają wieloletnio i to bez względu na pogodę. Docierają na wszystkie tereny w okolicy swoich gniazd.

Może to jest sposób na komary?
Zdjęcie: UM Starachowice

Z kolei opryski są kosztowne, konieczne jest powtarzanie, są wrażliwe na warunki pogodowe, a gmina nie może odkomarzać terenów prywatnych.