Najnowsza prognoza rozwoju epidemii w Polsce. Póki co liczba zakażeń będzie rosła. Szczególnie zagrożone województwo Śląskie

0
epidemia

Poziom restrykcji epidemiologicznych w Polsce został kolejny raz obniżony. Niestety o ile do tej pory obostrzenia były dość ściśle przestrzegane, o tyle ostatnio mamy z tym coraz większy problem. Sytuacja jednak w poszczególnych województwach różni się wręcz dramatycznie. Obecnie w województwie śląskim wykrywa się więcej zakażeń niż w reszcie Polski. Co więcej – dynamika w tym województwie , jako jedynym, wzrasta. Trudność w opanowaniu tej sytuacji wynika między innymi ze specyfiki pracy w kopalniach głębinowych.

Model dla całej Polski nadal sugeruje liniowy wzrost, podobnie jak miało to miejsce w Korei Płudniowej. Dopiero po takim okresie nastąpiło tam spłaszczenie do linii poziomej.

Najnowsza prognoza rozwoju epidemii w Polsce

Prognoza na 09.05.2020 modelu reestymowanego przewidywała 15621zakażonych. Wartość rzeczywista to 15651. Na dzień 10.05.2020 wartość prognozowana to 15762.

Rzeczywisty i prognozowany przebieg liczby potwierdzonych zakażeń
Przebieg liczby zakażeń z podziałem na województwa
Udział procentowy województw w ogólnej liczbie wykrytych zakażeń (w śląskim więcej niż w pozostałych razem wziętych):

– Luzowanie obostrzeń jest istotne zarówno z ze względu na gospodarkę , jak również z powodu „granic wytrzymałości społecznej”. Należy to jednak robić bardzo rozsądnie, obserwując wpływ tych działań na sytuację związaną z epidemią. – uważa Ryszard Łukoś główny analityk ExMetrix

Niestety ograniczanie dziennych przyrostów przebiega znacznie wolniej niż wcześniej można było oczekiwać, a cały proces jest rozciagnięty w czasie. Notujemy w sumie dość stabilna liczbę dziennych zakażeń, jednak na stosunkowo wysokim poziomie. Możliwe, że w województwie śląskim powinny zostać zastosowane odrębne obostrzenia i środki inne niż w pozostałych.