Rocznica wynalezienia gramofonu

0
rocznica wynalezienia gramofonu

16.05.1888 roku amerykański wynalazca i przemysłowiec pochodzenia niemiecko-żydowskiego Emil Berliner zaprezentował skonstruowany przez siebie gramofon.

Urządzenie do odtwarzania dźwięku zapisanego metodą mechaniczną na płycie gramofonowej. Nieco wcześniej pojawił się fonograf, gdzie dźwięk zapisywany był na obrotowych walcach. Zasada działania obu tych urządzeń była w zasadzie taka sama z tym, że w fonografie Edisona igła drgała w płaszczyźnie pionowej, natomiast w gramofonie drgała na boki.

W zależności od rodzaju wykorzystanego adaptera, rozróżnia się: gramofony mechaniczne (z głowicą gramofonową sprzężoną z tubą, oraz mechanicznym lub elektrycznym napędem talerza). Pierwszy taki gramofon zbudował i opatentował wynalazca niemiecki i amerykański pochodzenia żydowskiego Emil Berliner w 1887 roku – 10 lat po zaprezentowaniu przez Thomasa A. Edisona fonografu.

Rocznica wynalezienia gramofonu

W roku 1925 pojawiły się pierwsze gramofony elektryczne (z adapterem gramofonowym, elektrycznym napędem, oraz regulowaną prędkością obrotową talerza – 78, 45 oraz 33⅓ obr/min).

Pierwsze płyty gramofonowe pojawiły się w 1901 roku. Firma fonograficzna His Master’s Voice nagrała na nich głos Enrico Caruso – włoskiego tenora. 29 maja 1942 roku po raz pierwszy zabrzmiało „White Christmas” Binga Crosby’ego. Płyta pobiła rekordy sprzedaży. Do 1990 roku sprzedano 200 milionów egzemplarzy.