Policjanci z Brzegu publikują kolejny portret pamięciowy oszusta. Tym razem seniorka straciła 60 000 złotych

0
fot. KPP w Brzegu

To już drugi portret pamięciowy, jaki w ostatnim czasie opublikowała brzeska komenda. Chodzi o podobizny oszustów, którzy tzw. metodą „na wnuczka” wyłudzili od seniorów pieniądze.


– Cała sytuacja wyglądała klasycznie. Do 83-letniej mieszkanki Brzegu zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuka. Powiedział seniorce, że spowodował wypadek, a poszkodowana w nim kobieta jest ciężko ranna. Teraz, aby uniknąć więzienia, musi wpłacić 100 000 złotych kaucji. Seniorka długo się nie zastanawiając pieniądze przekazała mężczyźnie, który podał się za policjanta. W ten sposób chciała pomóc wnuczkowi, który miał spowodować wypadek. Niestety padła ofiarą oszustów i straciła ponad 60 000 złotych – mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Poszukiwany mężczyzna mężczyzny jest w wieku około 30-40 lat, otyły, wzrost około 175 cm. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje, które pozwolą na ustalenie sprawców oszustwa, proszone są o kontakt z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu pod nr 47 8633 203 lub 112.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej doszło do niemal identycznego zdarzenia. Oszust najpierw zadzwonił i przedstawił się jako wnuczek innej seniorki z Brzegu, a następnie opowiedział jej zmyśloną historię, że spowodował wypadek i potrzebuje pomocy finansowej na adwokata. Chwilę później do mieszkania starszej kobiety przyszła oszustka podająca się za adwokatkę i odebrała od starszej kobiety 50 tys. złotych. O sprawie pisaliśmy >>>TUTAJ<<<

– Cały czas uczulamy osoby starsze o zachowaniu ostrożności w kontaktach z osobami, które żądają od nich pieniędzy. Seniorze – zanim przekażesz swoje oszczędności obcej osobie, zweryfikuj informację u swoich bliskich bądź pod numerem alarmowym 112. Nie wdawaj się w dyskusje, przerwij połączenie i skontaktuj się z rodziną, u której dowiesz się czy faktycznie ktoś bliski potrzebuje pomocy. W profilaktyce seniorów ogromne zadanie mają osoby młodsze. Pamiętajcie o swoich dziadkach i rodzicach. Cały czas przypominajcie im, że takie sytuacje, mogą spotkać każdego i przede wszystkim mówcie, jak mają się zachować kiedy ktoś zażąda on nich pieniędzy. Warto również o każdym takim zdarzeniu zaalarmować policjantów, im szybciej będą mieli wiedzę, tym szybciej będą mogli zadziałać. Każda informacja jest cenna i może pomóc w ustaleniu osób odpowiedzialnych za oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta” – apeluje Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.