Szwecja ma najwięcej zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców, ale nie ma zamiaru zmieniać strategii radzenia sobie z epidemią. Stawia się tam na silną gospodarkę

0
Szwecja

Szwecja w ostatnich dniach znalazła się na pierwszym miejscu na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem w przeliczeniu na milion mieszkańców. Dla porównania w Polsce ten wskaźnik wynosi 0,47.

Pomimo wysokiej śmiertelności, szwedzkie władze są przekonane, że ich strategia, zakładająca ograniczenia znacznie luźniejsze niż w innych europejskich krajach, jest opłacalna w perspektywie długoterminowej i przyniesie znacznie lepsze efekty.

– Walka z Covid-19 to maraton – powiedział ostatnio premier Stefan Löfven

Szwecja nigdy nie wprowadziła pełnego „lockdownu”- w tym kraju życie toczyło się w zasadzie normalnie, tak jak przed epidemią. Zdecydowano się jedynie na delikatne ograniczenia i zalecano obywatelom ostrożność.

Szwecja ma najwięcej zgonów

Rząd Szwecji prosi obywateli o jak najdłuższą pracę zdalną oraz ograniczenie wizyt u znajomych oraz wyjazdów na zbliżające się wakacje. Jednak z drugiej strony stawia się na działająca gospodarkę i usługi, żeby państwo miało pieniądze na walkę z chorobą i nie nadszedł kryzys.

Źródło: Financial Times